Pożar pustostanu w Białymstoku. „W sobotę zginęło osiem osób”

Artykuł
„To już czwarta dzisiaj ofiara pożarów w budynkach mieszkalnych”
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Niestety to już czwarta dzisiaj ofiara pożarów w budynkach mieszkalnych. W Białymstoku pali się pustostan; zginęła jedna osoba – powiedział w sobotę wieczorem bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

Według informacji przekazanej przez bryg. Karola Kierzkowskiego strażacy zostali powiadomieni o pożarze pustostanu w Białymstoku (woj. podlaskie) w sobotę po godzinie 21. „Niestety w pożarze jedna osoba straciła życie” – poinformował, dodając, że w działaniach gaśniczych bierze aktualnie udział 15 strażaków i cztery samochody.

„To już czwarta dzisiaj ofiara pożarów w budynkach mieszkalnych. W sumie w sobotę w pożarach zginęło osiem osób, wliczając nocny wypadek samochodowy” – podkreślił.

Jak wcześniej informował Kierzkowski, do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 3. „W województwie mazowieckim w miejscowości Romanowo samochód osobowy uderzył w drzewo i zapalił się. W wyniku tego zdarzenia cztery osoby straciły życie” – powiedział strażak. W akcji brało udział 25 strażaków i siedem samochodów.

Pożar wybuchł też nad ranem w Barlinku w województwie zachodniopomorskim. „Doszło do pożaru na strychu w budynku wielorodzinnym. Jedna osoba straciła życie” – poinformował Kierzkowski.

„Około godziny 8 w Czechowicach-Dziedzicach na Śląsku doszło do pożaru w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. W tym przypadku też jedna osoba zginęła” – podał.

Wskazał, że do kolejnego pożaru w budynku jednorodzinnym doszło około godziny 10 w województwie lubelskim w miejscowości Nowy Antonin. Tam również zginęła jedna osoba.

Bryg. Karol Kierzkowski przypomniał o konieczności okresowych i obowiązkowych przeglądów instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych oraz czyszczeniu kominów. „Rekomendujemy stosowanie czujek dymu oraz czadu w mieszkaniach dla poprawy bezpieczeństwa” – zaznaczył.

Podał również statystyki dotyczące pożarów. „Od września strażacy interweniowali około 2 tys. razy. W pożarach zginęły 24 osoby, a 170 zostało rannych” – poinformował. Dodał, że od początku roku strażacy odnotowali ponad 25 tys. interwencji dotyczących pożarów, w których 308 osób zginęło, a 1405 zostało rannych.

Przekazał także, że od początku września strażacy interweniowali 170 razy w sytuacjach dotyczących zatrucia tlenkiem węgla. W wyniku tych zdarzeń zginęła jedna osoba, a 50 zostało poszkodowanych. Z kolei od początku roku strażacy brali udział w 3250 takich interwencjach. Odnotowano 30 ofiar śmiertelnych, zaś 970 osób wymagało hospitalizacji.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy