„Cuda Polski” – Muzeum Historii Polski udostępniło audiobooki

Artykuł
„Cuda Polski” są już dostępne do wysłuchania bezpłatnie na kanale YouTube Muzeum Historii Polski
Fot. Muzeum Historii Polski

– Audiobooki, które Danuta Stenka, Wiktor Zborowski, Olga Bołądź, Marcin Bosak i Krzysztof Czeczot nagrali dla Muzeum Historii Polski, są dostępne w internecie. Dzięki międzywojennemu cyklowi „Cuda Polski” poznajemy Polskę, której czasami już nie ma – mówi dyrektor MHP Robert Kostro.

Cuda Polski to był cykl przewodników wydanych przez Wydawnictwo Polskie Rudolfa Wegnera w latach 20. i 30. Uważamy, że warto do nich wrócić. To są piękne teksty, takie które każdy z nas chciałby posłuchać – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro w nagraniu zamieszonym w mediach społecznościowych placówki w związku z internetową premierą audiobooków.

Audiobooki dostępne są bezpłatnie na portalu muzhp.pl, kanale YouTube Muzeum Historii Polski, w aplikacji Audioteka, a także księgarni internetowej Publio.

Ferdynand Antoni Ossendowski, „Polesie”. Odrobinę mroczna, odrobinę tajemnicza jest opowieść Ossendowskiego o Polesiu. O kraju, jak pisze sam autor, „mało znanym, pod wielu względami zagadkowym, trudno dostępnym i w znacznej swej części – prawie niezaludnionym”. Dzięki temu przewodnikowi, przedzierając się przez poleskie bagna, jeziora i gęstwinę, poznamy tutejszą kulturę i historię. Zarówno mało znaną, jak i fascynującą. Czyta Olga Bołądź.

Jerzy Smoleński, „Morze i Pomorze”. Wciągająca opowieść o polskim morzu w czasie, gdy „na drobnym tylko odcinku wybrzeża włada polskie państwo”. Autor pokazuje zachwycające piękno plaż, Borów Tucholskich, Szwajcarii Kaszubskiej, ale także niezwykłość kultury ludzi zamieszkujących te ziemie. Szczególną uwagę zwraca część poświęcona Gdyni i jej rozwojowi od maleńkiej osady rybackiej, po wielki sukces Polski międzywojennej. Czyta Danuta Stenka.

Źródło: dzieje.pl / PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy