Powodzie w Niemczech. Niewielkie szanse na znalezienie żywych zaginionych w powodzi

Artykuł
155 osób jest w Niemczech nadal zaginionych
Fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Wiceprzewodnicząca Agencji Pomocy Technicznej Sabine Lackner widzi niewielkie szanse na znalezienie żywych osób zaginionych po powodziach w zachodnich Niemczech. – Na tym etapie jest niestety bardzo prawdopodobne, że ofiary będzie można jedynie odnaleźć, a nie uratować – mówi portalowi RND.

– Obecnie nadal szukamy zaginionych osób, na przykład podczas oczyszczania dróg lub wypompowywania wody z piwnic – powiedziała wiceprzewodnicząca Federalnej Agencji Pomocy Technicznej (THW) portalowi Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). – Policja federalna i straż pożarna wykorzystują również nurków ratowników do poszukiwań w zbiornikach wodnych. Na tym etapie jest jednak niestety bardzo prawdopodobne, że ofiary będzie można jedynie odnaleźć, a nie ocalić – dodała.

W pomoc w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii Palatynacie zaangażowanych jest obecnie około 3000 członków THW, z czego „prawie połowa to wolontariusze z lokalnych stowarzyszeń” – powiedziała Lackner.

Wiceprzewodnicząca Federalnej Agencji Pomocy Technicznej THW ostrzegła przed szybkim obarczaniem winą za katastrofę i wskazywaniem, że lepszy system ostrzegania mógłby zapobiec śmierciom. – Zdecydowanie przestrzegam przed mówieniem teraz o porażce i szukaniem winnych. Oczywiście będziemy musieli przejść przez te procesy. Ale uważam tę debatę za niefortunną kilka dni po katastrofie – stwierdziła Lackner.

Jej zdaniem do debaty na temat systemu ostrzegania potrzebny jest spokój, a także eksperci. Jednak „większość z nich jest obecnie nadal rozmieszczona na zalanych terenach”.

Burze w ubiegłym tygodniu spowodowały poważne szkody, zwłaszcza w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie. Co najmniej 170 osób straciło życie. W powiecie Ahrweiler w Nadrenii-Palatynacie 155 osób jest nadal zaginionych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy