Polski Ład. Witek: Chcemy, by Polacy żyli jak Europejczycy na Zachodzie

Artykuł
Polski Ład to program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii
Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przedstawiła założenia programu Polski Ład. Przyznała, że chce, aby Polska się rozwijała i by Polacy żyli tak, jak żyją Europejczycy na Zachodzie . Witek zapowiedziała, że prace w Sejmie nad ustawami Polskiego Ładu rozpoczną się już na najbliższym posiedzeniu izby.

 - Czas nie stoi w miejscu, musimy iść do przodu - powiedziała Witek w sobotę w Tomaszowie Lubelskim odnosząc się do programu Polski Ład.

 - Przygotowaliśmy projekt skierowany właściwie do wszystkich Polski Ład - wskazała Witek.

Dodała, że chodzi o to, aby po roku zastoju związanego z pandemią iść do przodu.

 - Chcemy, aby Polska się rozwijała, żeby Polacy żyli tak, jak żyją Europejczycy na zachodzie Europy - podkreśliła.

Przypomniała, że w czasie pandemii ruszyły programy pomocowe ze strony rządu, nie tylko dla przedsiębiorców.

 - Żaden z programów społecznych nie został zatrzymany, wstrzymany ani zlikwidowany - zaznaczyła.

Jak dodała, skuteczna realizacja Polskiego Ładu będzie możliwa przy akceptacji i wsparciu społeczeństwa.

 - Wszystkie programy, które mamy do tej pory są podtrzymywane. Proponujemy kolejne - podkreśliła marszałek Sejmu, odnosząc się do Polskiego Ładu.

Podatki i gospodarka

Dodała, że zmiany dotyczą m.in. sfery podatkowej: podniesienia kwoty wolnej od podatku, podniesienia drugiego progu podatkowego 32-proc. do 120 tys. zł.

 - Z tego skorzysta 18 mln Polaków - stwierdziła.

Witek zwróciła uwagę, że Polski Ład będzie realizowany m.in. ze środków budżetu państwa i pieniędzy unijnych.

 - Rodzina jako centrum naszych działań, ale wokół mnóstwo programów, które mają przyspieszyć rozwój Polski, wprowadzić nas ponownie na ścieżkę szybkiego rozwoju, na której byliśmy jeszcze w 2019 r. - wskazała.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że Polski Ład to program długofalowy, a w pierwszej kolejności będą następowały zmiany w systemie podatkowym, aby ulżyć osobom o najniższych dochodach.

 - Nie wszystko można zrobić od razu, ale chcemy przede wszystkim unormalnić system podatkowy, on także dotyczy polskich rodzin. Do tej pory w Polsce mieliśmy taki system, że ci najbogatsi praktycznie nie odczuwali ciężarów podatkowych, największe ciężary odczuwali ci, którzy zarabiali najmniej, a także emeryci - powiedziała Witek.

Prace nad ustawami programu 

Zapowiedziała, że prace w Sejmie nad ustawami Polskiego Ładu rozpoczną się już na najbliższym posiedzeniu.

 - Mam zapowiedź ze strony pana premiera, że już na następnym posiedzeniu Sejmu, na najbliższym, wpłynie jedna z ustaw z pakietu Polskiego Ładu a potem będą wpływały kolejne. To jest bardzo ważne, bo te ustawy podatkowe chcielibyśmy przeprocedować jeszcze przed wakacjami, tak, żeby to było możliwe do wdrożenia w życie od 1 stycznia 2022 r. - powiedziała marszałek Sejmu.

 - Bierzemy się do pracy, w tej chwili w rządzie powstają ustawy, duży pakiet tych ustaw i one będą sukcesywnie spływać do parlamentu, a ja na pewno nie będę ich opóźniać, wręcz odwrotnie jak będzie taka potrzeba, to będę organizować albo dodatkowe dni, albo dodatkowe posiedzenia Sejmu - zapowiedziała Witek.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. W programie zaproponowano też m.in. zlikwidowanie odliczenia składki zdrowotnej od podatku. 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy