Przejdź do treści
12:32 IMGW: we wtorek i środę zachmurzenie i burze głównie na północy kraju
11:27 Szymon Hołownia: w listopadzie Polska 2050 otrzyma stanowisko wicepremiera i wicemarszałka Sejmu
11:08 Łódzkie: 8 osób aresztowanych za handel narkotykami, m.in. w sklepach popularnej sieci
10:43 Filipiny: Co najmniej dwie osoby zaginęły, a 50 tys. ewakuowano w związku z ulewami
10:01 Francja: MSZ zapowiedziało przygotowanie nowych sankcji UE wobec Rosji, by skłonić ją do rozejmu
08:51 Kujawsko-pomorskie: Przywrócono ruch na A1 w Nowych Marzach w kierunku Gdańska
08:00 Gdańsk: Akt oskarżenia przeciwko trzem gangsterom za nielegalną produkcję papierosów
06:52 USA: Administracja Trumpa zapowiedziała „zalanie” Nowego Jorku funkcjonariuszami ICE
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie 27 lipca (niedziela) o godz. 16:00 odbędzie się marsz przeciwko imigrantom. Miejsce: Most George'a Grosza w Słupsku
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Związki z JSW formalnie zakończyły akcję protestacyjno-strajkową

Źródło: jsw.pl

– Związki zawodowe z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakończyły formalnie akcję protestacyjno-strajkową – poinformował rzecznik Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Piotr Szereda. To następstwo m.in. zmiany na stanowisku prezesa spółki.

Górnicy z kopalń JSW wrócili w poniedziałek rano do normalnej pracy, po strajku trwającym od 28 stycznia, który rozpoczął się po ogłoszeniu przez zarząd planu oszczędnościowego. W piątek zarząd i związki zawarły porozumienie, w następstwie czego związkowcy zawiesili strajk.

Głównym postulatem protestujących oraz warunkiem zakończenia strajku było odwołanie prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego. W poniedziałek Zagórowski zrezygnował z funkcji, kierując pismo w tej sprawie do rady nadzorczej. We wtorek rada powierzyła pełnienie obowiązków prezesa wiceprezesowi ds. technicznych Jerzemu Boreckiemu. Ma on pełnić obowiązki do czasu powołania nowego prezesa.

– Liczymy na jak najszybsze spotkanie z prezesem Boreckim, ponieważ realizacja porozumienia wymaga bardzo dużo uszczegółowień. Porozumienie zawiera wiele uogólnień choćby dlatego, że zarząd na negocjacjach nie był w stanie wykazać nam kwestii organizacyjnych, kwotowych – jak to wszystko będzie przestrzegane – wskazał Szereda.

Ocenił, że większość związkowców miała już kontakt z obecnym p.o. prezesa. – Jeżeli będzie potrafił sam decydować i prowadzić rozmowy w duchu pojednania, bez jakichś wycieczek, myślę, że spokojnie damy sobie radę – uznał rzecznik sztabu protestacyjno-strajkowego.

Zasygnalizował również, że związki oczekują walnego zgromadzenia akcjonariuszy (resort skarbu zobowiązał już zarząd do jego zorganizowania), a także bardzo szczegółowego przeprowadzenia zapowiedzianego już audytu. – Chodzi o to, aby nowy zarząd po rekonstrukcji był w stanie dobrze funkcjonować i żebyśmy po raz kolejny nie wpadli w rozdawnictwo pieniędzy w JSW, a przynosili wymierne, konkretne zyski dla siebie i dla budżetu państwa – zaznaczył Szereda.

Związkowiec podkreślał również, że podłożem 17-dniowego strajku był nie tylko problem związany z hasłem „Zagórowski musi odejść”, ale też m.in. nieprzestrzeganie w spółce prawa pracy czy kwestia błędnych decyzji w zarządzaniu i organizacji pracy.

Zgodnie z treścią piątkowego porozumienia JSW ma zaoszczędzić 280-300 mln zł (według pierwotnego planu zarząd chciał zaoszczędzić ponad 500 mln zł). W ocenie pełnomocnika rządu ds. górnictwa, wiceministra skarbu Wojciecha Kowalczyka, dzięki kompromisowi spółce uda się zaoszczędzić łącznie co najmniej 400 mln zł; przynajmniej 100 mln to dodatkowe oszczędności wynikające z wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy.

Sześciodniowy tydzień pracy kopalń - przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy każdego z górników - jest jednym z wzbudzających największe kontrowersje punktów porozumienia. Wbrew woli Zagórowskiego punkt ten nie został w nim jednak doprecyzowany. Harmonogram wprowadzenia tego rozwiązania ma zostać opracowany przez specjalną grupę roboczą.

Strony doszły do kompromisu w wielu innych kwestiach. Jeden z najważniejszych zapisów dotyczy zmian w wypłacie czternastej pensji. Ma ona być uzależniona od sytuacji finansowej firmy. Czternastka za ubiegły rok ma zostać wypłacona w dwóch ratach.

Związkowcy mówią, że porozumienie - którego celem jest wyprowadzenie firmy na prostą - oznacza dla górników około 20 różnego rodzaju wyrzeczeń i dla części pracowników oznacza pensje niższe o 15-20 proc.

Spółka nadal będzie domagała się od liderów związkowych odszkodowań za nielegalny – w jej ocenie – strajk. Według zarządu każdy dzień protestu oznaczał 27 mln zł strat w przychodach. Władze firmy nie zamierzają natomiast karać górników, ale za czas strajku nie przysługuje im wynagrodzenie.

Powstałe w wyniku protestu straty załogi mają odpracować w dni wolne. JSW podała we wtorek, że jej kopalnie osiągną pełną zdolność produkcyjną dopiero pod koniec tygodnia. W poniedziałek wydobycie było niższe o ok. 10 proc. niż normalnie, ponieważ konieczne są dodatkowe prace zabezpieczające związane z długim przestojem. Problemem jest też sytuacja w kopalni Knurów-Szczygłowice, gdzie od kilku dni trwa akcja pożarowa.

pap

Polecamy Sejm

Wiadomości

Polska 2050 ma otrzymać wicepremiera i marszałka. A co z Hołownią?

Kusznieruk: jeśli Sikorski zastąpi Tuska, to sytuacja będzie jeszcze gorsza

Aresztowania za handel narkotykami, m.in. w sklepach popularnej sieci

HIT DNIA

Awantura w Sejmie! Marszałek Wielichowska pokrzykuje na posła Jakubiaka! [WIDEO]

M. Horała: Karol Nawrocki zapowiada aktywną prezydenturę!

Dwie osoby zaginęły, a 50 tys. ewakuowano w związku z ulewami

Ulicami Warszawy przejdzie dziś "Marsz Pamięci". Dyrektor WBH zabrał głos

Zbigniew Solorz odwołany! Zmiany kadrowe w Polsacie

Deynn i Majewski zabrali 3-miesięcznego synka na wakacje prywatnym odrzutowcem! Internauci grzmią o arbuzie!

Od wtorku do piątku. Tyle potrwa 39. posiedzenie Sejmu [LIVE]

Naukowcy z UJ opracowali nową terapię dla pacjentów chorobą zwyrodnieniową stawów

HIT! Sondaż dla Onetu pokazuje rozczarowanie Polaków rządem Tuska

Karolina Gilon WYRZUCONA po macierzyńskim?! Polsat odpowiada: "Nie ma to nic wspólnego z macierzyństwem"

SPRAWDŹ TO!

Karol Nawrocki spotka się z klubem PiS. Ustalono, w jakim celu

Edyta Górniak ujawnia prawdę o swoim stanie zdrowia

Najnowsze

Polska 2050 ma otrzymać wicepremiera i marszałka. A co z Hołownią?

M. Horała: Karol Nawrocki zapowiada aktywną prezydenturę!

Dwie osoby zaginęły, a 50 tys. ewakuowano w związku z ulewami

Ulicami Warszawy przejdzie dziś "Marsz Pamięci". Dyrektor WBH zabrał głos

Zbigniew Solorz odwołany! Zmiany kadrowe w Polsacie

Kusznieruk: jeśli Sikorski zastąpi Tuska, to sytuacja będzie jeszcze gorsza

Aresztowania za handel narkotykami, m.in. w sklepach popularnej sieci

Wielichowska krzyczała na posła Marka Jakubiaka

HIT DNIA

Awantura w Sejmie! Marszałek Wielichowska pokrzykuje na posła Jakubiaka! [WIDEO]