Przejdź do treści

Znamy wyniki z kolejnych województw. PSL bierze kolejne dwa sejmiki

Źródło: Wikipedia/Aotearoa/CC BY 2.5

Według oficjalnych informacji PSL wygrało wybory do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego oraz świętokrzyskiego. Sejmik woj. małopolskiego dla PiS.

Świętokrzyskie: PSL wygrywa wybory do sejmiku

Polskie Stronnictwo Ludowe w sejmiku woj. świętokrzyskiego będzie miało 17 z 30 mandatów – wynika z oficjalnych danych Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach. W gremium zasiądą także przedstawiciele PiS, PO i SLD.

Informację o wynikach niedzielnego głosowania w czwartek wieczorem przekazał dziennikarzom przewodniczący kieleckiej WKW, sędzia Jan Klocek.

Wynik uzyskany przez PSL oznacza, że partia w regionie będzie mogła rządzić samodzielnie. Drugi wynik osiągnęło PiS – osiem mandatów, trzeci PO – trzy mandaty, czwarty komitet SLD–Lewica Razem – dwa mandaty.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły: KWW Wspólnota, Patriotyzm, Solidarność, KW Nowa Prawica Janusza Korwin–Mikkego, KWW Ruch Narodowy, Samoobrona i Demokracja Bezpośrednia. Komisja nie podawała danych dotyczących m.in. procentowego poparcia, jakie uzyskały w głosowaniu poszczególne komitety.

W województwie świętokrzyskim głosowało 53,25 proc. z ponad 1 mln 43 tys. uprawnionych. 16,72 proc. głosów uznano za nieważne.

Mimo osiągnięcia przez świętokrzyskie PSL wyniku, który pozwala partii na samodzielne rządzenie, jest duże prawdopodobieństwo, że ludowcy – podobnie jak w poprzedniej kadencji – wejdą w koalicję z PO, która w wyborach zajęła trzecie miejsce. Łącznie obie partie mogą mieć zatem 2/3 głosów w sejmiku.

Oprócz dotychczasowego marszałka województwa Adama Jarubasa (PSL), który w czwartym okręgu zdobył rekordową liczbę blisko 38 tys. głosów, w radzie – z tej samej listy, jednak z innego okręgu – znalazł się także jego młodszy brat – Krystian. Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Busku–Zdroju startował z ostatniej pozycji w powiecie kieleckim i mieście Kielce.

Z list ludowców do sejmiku dostali się także dotychczasowi członkowie zarządu województwa: Kazimierz Kotowski odpowiedzialny m.in. za przygotowanie nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, a wcześniej za realizację RPO na lata 2007–2013 oraz Piotr Żołądek, który zajmował się m.in. obszarem rolnictwa i inwestycjami na terenach wiejskich.

Ponownie wybrany został także dotychczasowy przewodniczący sejmiku, Tadeusz Kowalczyk. Mandat przypadł też wicewojewodzie świętokrzyskiemu Grzegorzowi Dziubkowi, który w niedzielę w I turze został wybrany burmistrzem Włoszczowy, oraz wiceministrowi gospodarki Arkadiuszowi Bąkowi.

Walkę o reelekcję powodzeniem zakończyli także członkowie zarządu z PO – wicemarszałek Grzegorz Świercz, zajmujący się m.in. obszarem ochrony zdrowia, oraz Jan Maćkowiak odpowiedzialny za inwestycje infrastrukturalne. Oprócz nich z PO w sejmiku znalazł się jeszcze radny ostatniej kadencji lekarz psychiatra Grigor Szaginian.

Największą siłą opozycyjna w sejmiku pozostanie PiS, które wprowadziło do niego ośmiu radnych z list tworzonych w ramach szerokiego porozumienia m.in. z Polską Razem Jarosława Gowina, Solidarnością oraz Porozumieniem Samorządowym (PS) sygnowanym nazwiskiem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego (wybranego w niedzielę na czwartą kadencję).

Radymi zostali m.in.: przewodniczący Polski Razem w Świętokrzyskiem Michał Cieślak, sekretarz świętokrzyskiego PiS Andrzej Pruś (uzyskał on także trzeci wynik w niedzielnych wyborach prezydenta Starachowic), sekretarz miasta Kielce Janusz Koza (Porozumienie Samorządowe) oraz przegrany w niedzielnej elekcji burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski.

Dwa miejsca w sejmiku zdobył także komitet SLD–Lewica Razem, z którego dostali się: b. poseł i radny sejmików czterech kadencji, lekarz Sławomir Marczewski oraz b. poseł i prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz.

Wśród kandydujących, którzy nie zdobyli mandatu radnego, są m.in.: dotychczasowy prezydent Ostrowca Św. Jarosław Wilczyński (bezpartyjny, startował z listy PO), kandydat Platformy na prezydenta Kielc (uzyskał trzeci rezultat), dotychczasowy radny powiatu kieleckiego, profesor Politechniki Świętokrzyskiej, Grzegorz Świt i żona zmarłego w ub.r. posła PO Konstantego Miodowicza – Małgorzata, która startowała z listy PiS (reprezentowała Porozumienie Samorządowe).

W 2010 r. ludowcy także zwyciężyli w wyborach do sejmiku w woj. świętokrzyskim – uzyskali 13 z 30 mandatów (32,91 proc. głosów). Kolejne były: PiS – siedem mandatów (20,50 proc.), PO – sześć (15,86 proc.), SLD – trzy (13,86 proc.), Porozumienie Samorządowe – jeden mandat (9,53 proc. głosów). W sejmiku ostatniej kadencji oraz w zarządzie województwa świętokrzyskiego PSL tworzyło koalicję z PO.

Warmińsko–Mazurskie: PSL wygrało wybory do sejmiku

Na PSL oddano 37,09 proc. ważnych głosów, na PO – 26,88 proc., na PiS – 18,84 proc., a na SLD – 8,49 proc. głosów. Zatem PSL zdobyło 14 mandatów, PO będzie miała 9 mandatów, PiS – 6, a SLD jeden mandat. Takie oficjalne wyniki ogłosiła nad ranem Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie.

Oficjalne wyniki wyborów Wojewódzka Komisja Wyborcza podała w piątek nad ranem po zatwierdzeniu protokołu przez Komisarza Wyborczego w Olsztynie.

W porównaniu z wyborami samorządowymi w 2010 r. najwięcej zyskało PSL, które w 30–osobowym sejmiku będzie miało dwukrotnie więcej mandatów. Najbardziej straciła PO, którą będzie reprezentować teraz o pięciu radnych mniej. Żadne z ugrupowań nie zdobyło większości pozwalającej na samodzielne sprawowanie władzy w regionie.

Z PSL mandaty zdobyli m.in. wiceminister skarbu Urszula Pasławska, wiceminister kultury Piotr Żuchowski, dotychczasowy wicemarszałek Gustaw Brzezin. Wśród nowych radnych PO znajdą się: dotychczasowy marszałek Jacek Protas, wicemarszałek Jarosław Słoma i Anna Wasilewska z zarządu województwa, b. przewodniczący sejmiku Julian Osiecki i starosta elbląski Sławomir Jezierski. Z PiS mandaty uzyskali m.in. b. poseł Wojciech Kossakowski, b. senator Sławomir Sadowski i szef regionalnej "Solidarności" Józef Dziki. Jedynym radnym SLD został sekretarz rady wojewódzkiej tej partii Marcin Kulasek.

Według protokołu komisji wyborczej w całym województwie na PSL oddano 159 326 głosów, na PO – 115 461, na PiS – 80 913, a na SLD – 36 482 głosy. Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły: KW Nowa Prawica Janusza Korwin–Mikkego (14 795 głosów), KWW Ruch Narodowy (7 225), KWW VIP (5 420), KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność (3 598), KW Demokracja Bezpośrednia (3 231) i KW Twój Ruch (3 081).

Przed czterem laty wybory do sejmiku na Warmii i Mazurach wygrała PO, zdobywając 34,84 proc. ważnych głosów. Na PSL oddano wówczas 24,17 proc., na PiS – 16,56 proc., a na SLD – 15,98 proc. głosów.

W minionej kadencji w sejmiku warmińsko–mazurskim Platforma miała 14 radnych i współrządziła z PSL, które miało siedem mandatów; PiS reprezentowało pięciu radnych, a SLD – czterech. Zarówno marszałek województwa jak i przewodniczący sejmiku byli z PO.

Małopolskie: PiS wygrało wybory do sejmiku

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmiku województwa małopolskiego, zdobywając 17 mandatów, PO będzie mieć 14 mandatów, a PSL osiem. To oficjalne wyniki podane w czwartek wieczorem przez Wojewódzką Komisję Wyborczą.

PiS zdobyło 36,71 proc. głosów, PO – 28,26 proc., a PSL – 20,04 proc.

Pozostałe komitety zdobyły: Nowa Prawica – Janusza Korwin–Mikkego – 4,77 proc. głosów, SLD – Lewica Razem – 4,74 proc. głosów; Ruch Narodowy – 1,55 proc. głosów, Twój Ruch – 0,94 proc. głosów, Demokracja Bezpośrednia – 0,92 proc., KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność – 0,84 proc. głosów, LPR – 0,76 proc., Nasz Region – 0,33 proc., Samoobrona 0,14 proc. głosów. Nie uczestniczyły one w podziale mandatów.

Pierwsza sesja sejmiku odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłą środę.

W małopolskim sejmiku jest 39 mandatów. PiS zdobył o jeden mandat więcej niż cztery lata temu, ale to nie wystarczy do samodzielnego rządzenia.

Platforma ma o trzy mandaty mniej niż w 2010 r., lecz dzięki temu, że PSL podwoił liczbę swoich przedstawicieli w sejmiku, dotychczasowa koalicja PO–PSL utrzyma władzę w regionie, dysponując w sejmiku 22 głosami. – Ta partia, która uzyskała większość mandatów powinna wskazywać marszałka. Jesteśmy dobrej myśli, że marszałkiem będzie nadal Marek Sowa – powiedział szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec.

Zarząd Małopolskiej PO wskazał już Sowę jako kandydata na marszałka. Wicemarszałkiem ma pozostać Wojciech Kozak z PSL. Co do innych stanowisk w zarządzie województwa będą się toczyć negocjacje PO i PSL. Być może ludowcy obejmą także stanowisko drugiego wicemarszałka.

Według informacji uzyskanych przez PAP od działaczy PO przewodniczącym sejmiku może być podobnie jak w poprzedniej kadencji Kazimierz Barczyk, a wicemarszałkami przedstawiciele PiS, PO i PSL. – Kazimierz Barczyk jest bardzo wytrawnym i dobrym politykiem PO w sejmiku, był dobrym przewodniczącym sejmiku. Wszystko zależy od tego, jak porozumiemy się z PSL – mówił Lipiec.

W 2010 r. wybory do małopolskiego sejmiku wygrała PO, która uzyskała 17 mandatów (33,82 proc. poparcia). Drugie miejsce zajęło PiS z 16 mandatami (31,69 proc. poparcia), PSL zdobyło cztery mandaty (10,33 proc.), a SLD dwa mandaty (9,46 proc.). Na koniec kadencji w 39–osobowym sejmiku województwa małopolskiego koalicję rządzącą tworzyły PO i PSL, które dysponowały odpowiednio 16 i czterema mandatami. PiS miał 11 radnych, Solidarna Polska – pięciu radnych, a SLD – dwóch. Jeden radny był niezrzeszony.

PAP

Wiadomości

Meloni ostrzega przed Rosją: Musimy być gotowi

Potworna zbrodnia w Nowym Jorku. Podpalił śpiącą kobietę

Wyjątkowy film w Republice już 24 grudnia

Już dziś zapraszamy na wyjątkową Pasterkę w Republice

AKTUALIZACJA

Wielka impreza niszczycieli demokracji w Polsce. Ujawniamy!

Polacy nie chcą zmian ws. zakazu handlu w niedzielę

TYLKO U NAS

Majdzik: „Tusk działa na zlecenie UB-ków, Niemców i Rosji”

Szokujące fakty o Sądzie Apelacyjnym w Warszawie

Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!

Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego

Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”

Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty

SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza

Dzisiaj informacje TV Republika 22.12.2024

Polskie rolnictwo w potężnym kryzysie – alarmujące dane z 2024 roku

Najnowsze

Meloni ostrzega przed Rosją: Musimy być gotowi

Wielka impreza niszczycieli demokracji w Polsce. Ujawniamy!

AKTUALIZACJA

Polacy nie chcą zmian ws. zakazu handlu w niedzielę

Majdzik: „Tusk działa na zlecenie UB-ków, Niemców i Rosji”

TYLKO U NAS

Szokujące fakty o Sądzie Apelacyjnym w Warszawie

Potworna zbrodnia w Nowym Jorku. Podpalił śpiącą kobietę

Wyjątkowy film w Republice już 24 grudnia

Już dziś zapraszamy na wyjątkową Pasterkę w Republice