Zmiany w kodeksie pracy. Koniec ze spóźnionymi umowami i niekontrolowanymi zmianami warunków zatrudnienia
Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się zmianami w kodeksie pracy. Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić zakaz dopuszczania do pracy ludzi bez podpisanej umowy, a jeżeli umowa została zawarta ustnie, to pracownik musi dostać na piśmie potwierdzenie warunków zatrudnienia.
Zmiany mają wyeliminować sytuacje, w których pracownik świadczy pracę bez pisemnej umowy, a kiedy dostaje ją do podpisu często zawiera inne warunki niż te ustalane przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków.
Projekt, przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, przewiduje również karę grzywny dla pracodawcy za brak pisemnego potwierdzenia pracownikowi jego umowy o pracę.
– Inspektor pracy w skrajnych przypadkach będzie mógł skierować sprawę na drogę sądową. Będzie też miał możliwość nałożenia kary w postaci mandatu inspektorskiego. Umowa powinna być podpisana przed przystąpieniem do pracy, a nie po pierwszym dniu. Chcemy ograniczyć nielegalne zatrudnianie w Polsce, dlatego zamierzamy dokonać zmian w kodeksie pracy – tłumaczył w sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.