Zmiany w Kodeksie Pracy. Rząd likwiduje syndrom tzw. pierwszej dniówki
Rząd na wczorajszym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, który wprowadza obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy. Nowelizacja przewiduje również konieczność zapoznania pracownika z regulaminem pracy przed jej rozpoczęciem.
Tzw. syndrom pierwszej dniówki, to sytuacja, w której pracownik pracuje bez umowy, a w razie kontroli pracodawca tłumaczy, że to pierwszy dzień w pracy zatrudnionego "na czarno” pracownika i że umowa tego dnia będzie podpisana
Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu podjęcia pracy.
– To ważne zmiany dla pracowników. Nadszedł czas, aby uporządkować sytuację pracowników na rynku pracy i podjąć zdecydowaną walkę z nieprawidłowościami. Zaproponowane przez resort zmiany dają pracownikom większą stabilność, bezpieczeństwo i komfort pracy. To gwarancja legalnego zatrudnienia już od pierwszego dnia pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Według danych Państwowej Inspekcji Pracy z 2014 roku nielegalne zatrudnienie stwierdzono w 18 proc. kontrolowanych podmiotach. Nieprawidłowości w 2014 roku dotyczyły ponad 10,3 tys. pracobiorców objętych kontrolą. Najczęściej nielegalnie zatrudniano w transporcie, gospodarce magazynowej, usługach gastronomicznych i związanych z zakwaterowaniem.
Likwidacja tzw. pierwszej dniówki oraz wprowadzenie od 1 lipca 2016 roku minimalnej stawki godzinowej 12 zł dla umów zleceń i umów o świadczenie usług, to elementy realizowanej przez ministerstwo polityki porządkowania rynku pracy.