Zmarł prof. Zbigniew Chłap - lekarz, społecznik, naukowiec, wieloletni działacz „Solidarności”

15 maja br. odszedł do wieczności prof. Zbigniew Chłap, zasłużony i znany lekarz, naukowiec i wykładowca, działacz społeczny i członek „Solidarności”, a także ojciec dr Justyny Chłap-Nowakowej i teść prof. Andrzeja Nowaka.
Autor ponad 180 publikacji, otrzymał wiele nagród
Zbigniew Chłap urodził się w 1928 r. w Dąbrowie Górniczej. Z wykształcenia był lekarzem, miał tytuł profesora nauk medycznych.
Podczas II wojny światowej walczył w Szarych Szeregach; pracował na krakowskiej Akademii Medycznej, przekształconej później w Collegium Medicum UJ, gdzie był wykładowcą, kierownikiem katedr i dziekanem. Był również kierownikiem Katedry Patologii Klinicznej Uniwersytetu w Oranie (Algieria), specjalistą wojewódzkim ds. patomorfologii woj. krakowskiego i nowosądeckiego, członkiem Zespołu Krajowego Patomorfologii, kierownikiem Katedry Patologii Klinicznej Uniwersytetu w Oranie (Algieria), a także członkiem Komitetu Patomorfologii PAN w Krakowie oraz Komisji Nauk Medycznych PAN tamże. Należał również m.in. do Komisji Lekarskiej PAU w Krakowie oraz do Papieskiej Akademii Pro Vita w Watykanie, pracował także na uczelniach w Tunezji i Maroku.
W 1995 r. zainicjował i zorganizował Stowarzyszenie Lekarze Nadziei w Krakowie, któremu później przewodził; należał również do Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski czy Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP oraz do wielu innych polskich i zagranicznych towarzystw medycznych i społecznych.
Prof. Zbigniew Chłap przez wiele lat działał aktywnie w „Solidarności”, za co był kilkakrotnie przesłuchiwany, zatrzymywany i poddawany rewizjom, a także rozpracowywany przez Wydz. III KW MO/WUSW w Krakowie. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w podzespole ds. zdrowia.
Prof. Zbigniew Chłap jest autorem ponad 180 publikacji z zakresu patomorfologii klinicznej i eksperymentalnej, a także artykułów w naukowych czasopismach krajowych i zagranicznych o tematyce etyki lekarskiej, bioetyki, ekologii, historii medycyny oraz współautorem podręcznika Patofizjologia.
Prof. Zbigniew Chłap za swoją pracę i działalność otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1978),
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2004),
- Krzyż Wolności i Solidarności (2011).
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Transmisja na Żywo
Wiadomości
Najnowsze

Jak odzyskać Polskę? Sakiewicz: Wynik pierwszej rundy może być bardzo ważny

O tym warto wiedzieć przed wyborami - o tym trzeba wiedzieć głosując

"Zatrzymanie" i "inna czynność seksualna". Zarzuty dla 24-latka, u którego znaleziono zaginioną 11-letnią Patrycję
