Zjednoczenie lewicy w Lublinie. "Na górze" wciąż brak porozumienia
Porozumienie o powołaniu wspólnego komitetu wyborczego w wyborach samorządowych w Lublinie podpisali w niedzielę przedstawiciele SLD, Twojego Ruchu i kilku innych ugrupowań lewicowych.
Porozumienie przewiduje wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta Lublina i wspólnej listy kandydatów na radnych rady miasta.
Komitet został nazwany „Lubelska Lewica Razem”. Utworzyły go: SLD, Twój Ruch, Polska Partia Socjalistyczna, Polska Partia Pracy, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenie Pokolenie.
Mają one wspólnie prowadzić kampanię wyborczą, utworzyć jeden klub radnych w radzie miasta i wspólnie realizować przyjęty program, a jednocześnie przestrzegać suwerenności i autonomii poszczególnych ugrupowań. Sprawy sporne i budzące wątpliwość mają być rozstrzygane „demokratycznie” – głosi porozumienie.
– To porozumienie wypływa z doświadczeń z poprzednich wyborów. Lewica poszła do nich rozbita, nasz elektorat się rozproszył i był dramat. Teraz będziemy razem, mamy wspólne cele programowe, liczymy na 20-procentowe poparcie w wyborach do rady i na prezydenta – powiedział szef miejskich struktur SLD w Lublinie Stanisław Kieroński.
Kieroński dodał, że porozumienie jest nadal otwarte i będą mogły do niego przystąpić jeszcze inne organizacje lewicowe.
Zadowolony z zawarcia porozumienia był także przewodniczący zarządu wojewódzkiego Twojego Ruchu, pos. Marek Poznański.
– Najważniejsze, że mamy pierwsze w kraju wyborcze porozumienie SLD, Twojego Ruchu i innych organizacji lewicowych. Rozmowy trwały kila miesięcy. Udało się znaleźć kompromis, bo okazało się, że umiemy się słuchać nawzajem, znaleźli się ludzie, którzy chcą dobrze dla Lublina. Mam nadzieję, że to porozumienie da do myślenia zarządom krajowym naszych partii – powiedział Poznański.
Liderów list kandydatów do rady miasta i ich programy wyborcze lewicowy komitet ma przedstawić na konferencji prasowej w następną niedzielę. Kandydat na prezydenta Lublina ma być ogłoszony później. Jak powiedział Kieroński, tym kandydatem może być dyrektor prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. I. Paderewskiego w Lublinie Adam Kalbarczyk.
– Nie jest to przesądzone, rozmowy jeszcze trwają – zastrzegł Kieroński.
W poprzednich wyborach samorządowych z listy SLD wybrany został tylko jeden radny, a kandydat na prezydenta Lublina Jerzy Gryz uzyskał 2,07 proc. głosów. Inna kandydatka lewicy na prezydenta Izabella Sierakowska uzyskała wtedy 17,92 proc. głosów i zajęła trzecie miejsce; z jej listy nikt nie został radnym.
Zamiar startu w wyborach na prezydenta Lublina w nadchodzących wyborach ogłosili dotychczas urzędujący prezydent miasta Krzysztof Żuk z PO oraz kandydat Nowej Prawicy, bezpartyjny prawnik Michał Widomski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nie będzie ślubu na lewicy? Palikot: Twój Ruch idzie do wyborów samodzielnie
Miller chce połączenia z partią Palikota. Twój Ruch: Wystartujemy pod własnym szyldem