Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wysłał list do sędziów Trybunału Konstytucyjnego w związku ze wznowieniem rozpraw TK w niepełnym składzie. "Jakiekolwiek próby działania Trybunału Konstytucyjnego poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem nie zyskają legitymizacji w postaci jakiegokolwiek uczestnictwa w nich Prokuratora Generalnego" – napisał Ziobro. List w całości opublikował portal wPolityce.pl.
Dzisiaj i jutro Trybunał Konstytucyjny ogłosi dwa kolejne wyroki. Ponadto zaplanowano również rozprawę ws. podziału gmin na okręgi wyborcze. Sędziowie nie stosują się jednak do przepisów nowelizacji ustawy o TK i rozpatrują wnioski w 11-osobowym składzie i bez uwzględniania ich kolejności. CZYTAJ WIĘCEJ
Ziobro uznał, że działania Trybunału Konstytucyjnego są sprzeczne z obowiązującą ustawą. "We wszystkich sprawach zawisłych obecnie w Trybunale Konstytucyjnym – bez względu na datę ich wpływu do Trybunału – należy zastosować zasadę sformułowaną w zdaniu drugim ustępu 1 w art. 2 noweli grudniowej. Nie budzi natomiast wątpliwości kategoryczne sformułowanie zdania drugiego owego ustępu: "Jednakże w każdym przypadku skład orzekający ustala się według przepisów niniejszej ustawy". Tu również wskazano wyżej uproszczenie redakcyjne – swego rodzaju skrót myślowy – ale także ta formuła nie nasuwa wątpliwości, jako że jedynymi przepisami, dotyczącymi ustaleniami składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego, zawartymi w noweli grudniowej, są odpowiednie zmiany w ustawie nowelizowanej." – wyjaśniał w liście Ziobro.
Jak dodał, ta reguła ma "powszechny charakter i nie doznaje wyjątków". "Muszą to być więc pełne składy, liczące co najmniej 13 sędziów Trybunału i przyjmujące orzeczenia większością 2/3 głosów, lub składy 7- lub 3-osobowe" – kontynuował Ziobro.
Ziobro podkreślał, że nowelizacja ustawy z 22 grudnia 2015 r. "ciągle stanowi część obowiązującego porządku prawnego Rzeczpospolitej Polskiej" i nie istnieje żadne orzeczenie TK, które eliminowałoby te normy porządku prawnego.
"W tej sytuacji Trybunał Konstytucyjny ma prawny obowiązek procedowania w trybie określonym tym aktem. Jakiekolwiek próby działania TK poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem nie zyskają legitymizacji w postaci jakiegokolwiek uczestnictwa w nich Prokuratora Generalnego. Mogą jedynie stać się przedmiotem podjętej przez niego kontroli przestrzegania prawa" – skwitował szef resortu sprawiedliwości i Prokurator Generalny.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...
Niebezpieczna sytuacja z udziałem pasażerów: Kierowca autobusu chciał uniknąć kolizji, pojazd wylądował na słupie
Najnowsze
SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...
Nie żyje legendarny polski opozycjonista Jerzy Majchrzak
Za Ukraińcem podejrzanym o zabójstwo na warszawskiej Woli wystawiono list gończy
Liga NHL: Szalony mecz w Columbus