– W konstytucji nie ma żadnego przepisu, który stanowi, że Kancelaria Premiera ma obowiązek publikacji nieważnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego – mówił na antenie TV Republika Zbigniew Ziobro. – Prof. Rzepliński miał obowiązek skierować tę sprawę do rozpatrzenia w pełnym składzie – dodał.
Minister sprawiedliwości tłumaczył decyzję szefowej KPRM Beaty Kempy, która wstrzymała publikację wyroku ws. nowelizacji ustawy o TK z dnia 3 grudnia. Sędziowie orzekli wówczas, iż przepisy dotyczące wyboru sędziów są częściowo niekonstytucyjne. Sprzeczny z ustawą zasadniczą był wybór dwóch sędziów TK, w miejsce tych, których urzędowanie kończy się w grudniu. CZYTAJ WIĘCEJ
Trybunał uznał dwa przepisy za niezgodne z konstytucją. Sprzeczny z prawem jest przepis czerwcowej ustawy rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący prezydenta RP do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów TK. Trybunał uznał tym samym, że konstytucja nakłada na prezydenta obowiązek niezwłocznego odebrania ślubowania od nowo wybranych sędziów TK.
Niezgodny z ustawą zasadniczą jest również wybór dwóch sędziów w miejsce tych, którym kadencja skończyła się w grudniu. Stwierdzono jednak, że brak ograniczenia długości kadencji prezesa TK jest zgodny z konstytucją, podobnie jak wybór pozostałych trzech sędziów, w miejsce tych, których kadencja kończyła się w listopadzie.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, powołując się na przepisy ustawy o TK mówił na antenie TV Republika, że prezes TK prof. Andrzej Rzepliński miał obowiązek skierować tę sprawę do rozpatrzenia w pełnym składzie. – Jeżeli zajrzymy do konstytucji albo ustawy o TK, nie znajdziemy tam żadnego przepisu, który pozwalałby skierować tak ważną sprawę do pięcioosobowego składu orzekającego. To złamanie ustawy – stwierdził.
Polityk podkreślił, że TK wyznaczył niewłaściwy skład orzekający, więc wyrok jest nieważny. – minister Kempa działa na podstawie prawa, a konstytucja nic nie mówi o tym, że Kancelaria Premiera ma obowiązek publikowania nieważnych orzeczeń TK – oświadczył Ziobro. – Nie jest tak, że sąd konstytucyjny może wszystko – powiedział.
CZYTAJ TAKŻE:
Prezes TK: niezwłoczne ogłoszenie wyroku jest obowiązkiem konstytucyjnym