Zieliński: Polskie służby zastaliśmy w opłakanym stanie, ale robimy wszystko, aby je poprawić
– Nie zrobiono żadnej ustawy antyterrorystycznej za czasów naszych poprzedników, a był na to czas od 2006 roku. Światowe Dni Młodzieży będą i muszą być bezpieczne, zrobimy wszystko, żeby tak było – powiedział na antenie Telewizji Republika, Jarosław Zieliński wiceminister spraw wewnętrznych.
Na początku minister Jarosław Zieliński odniósł się do rzekomego projektu ustawy antyterrorystycznej, który dzisiaj na swoich łamach publikuje "Gazeta Wyborcza".
Zapewnienie Polakom bezpieczeństwa
Według dziennika w ustawie znajdą się zapisy o m. in. o dostępie ABW niemal do wszystkich wrażliwych danych o obywatelach, dostęp do tajemnicy bankowej i prowadzenie wykazu osób "mogących mieć związek z terroryzmem". – Nie przywiązujmy zbytnio do tego wagi. Nie wiem jaki dokument opisuje "Gazeta Wyborcza", ale mam wrażenie, ze ma jakiś swój własny, a nie ten, który powstaje. Dzisiaj odbędzie się posiedzenie zespołu antyterrorystycznego. Politycy opozycji i "Gazety Wyborczej" nie znają projektu ustawy, a już nią straszą. Ustawa antyterrorystyczna jest po to, aby zapewnić Polakom bezpieczeństwo – skomentował sprawę wiceminister.
– Nad ustawą pracuje zespół pod moim nadzorem. ostatecznego kształtu nie mogę jeszcze ogłosić. Nie ma jeszcze końcowej wersji projektu, Sejm będzie ją ustalał. Nie ma w niej tych zagrożeń, o których mówi GW – dodał.
Opisując ustawę antyterrorystyczną, którą tworzy zespół, Jarosław Zieliński powiedział, że "albo zapewnimy Polakom bezpieczeństwo, albo pod przykrywką obrony praw człowieka zapewnimy prawa terrorystom" – Ustawa, którą tworzymy ma lepiej koordynować działania antyterrorystyczne, ustalać ich przyczyny, usuwać skutki, jeśli, nie daj Boże, się staną. ABW jest odpowiedzialne za walkę z zagrożeniami terrorystycznymi i nie jest to nowa sytuacja – zakończył minister.
Odnosząc się do zarzutów opozycji, że PiS narusza prawa człowieka, Zieliński powiedział też, że "za czasów PO i PSL prawa obywatelskie były łamane, nie za naszych". – Nie my wchodziliśmy do redakcji "Wprost" – dodał.
Światowe Dni Młodzieży odwołane?
Podobnie jak szef MSWiA, wiceminister resortu, odpowiadając na pytanie o bezpieczeństwo i możliwość odwołania ŚDM zaznaczył, że "polskie służby podjęły bardzo konkretne działania", aby umożliwić ich przeprowadzenie.
– Nie zrobiono żadnej ustawy antyterrorystycznej za czasów naszych poprzedników, a był na to czas od 2006 r. ŚDM będą i muszą być bezpieczne, zrobimy wszystko, żeby tak było. Polskie służby zastaliśmy w stanie opłakanym, ale robimy wszystko, pracujemy dzień i noc, aby je poprawić i już jest lepiej. Ci którzy teraz straszą Polaków niebezpieczeństwem, nie zrobili nic wcześniej, aby Polacy byli bezpieczni. Zaufanie do policji wzrosło o trzy procent, pod naszymi rządami – powiedział polityk.
Nowy komendant policji po świętach?
W rozmowie z dziennikarzem Telewizji Republika Jarosław Zieliński nie podał konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy komendanta głównego policji poznamy po świętach, ale podkreślił, że trwają prace w tym zakresie.
– Nie ma jeszcze decyzji, są kandydaci, spośród oficerów sprawdzani najlepiej, jak to możliwe. Poprzedni komendant (odwołany ze stanowiska po dwóch miesiącach Zbigniew Maj - red.) także był sprawdzony. Myślę, że teraz wszystko będzie dobrze. Dobrze sprawdzamy i szukamy optymalnych decyzji kadrowych. Stabilizujemy tę kadrę, proces wyszukiwania najlepszych z najlepszych musi trwać – zakończył.
Czytaj więcej:
Minimum 2 proc. PKB na wojsko? Prezydent Duda: Armii potrzebne są większe środki
Polka zaginiona po wczorajszych zamachach w Brukseli
Lotnisko Zaventem zamknięte do piątku. Odwołane loty z Warszawy do Brukseli