ABW zatrzymała w Poznaniu i Katowicach trzy osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT w zakresie obrotu metalami nieżelaznymi. Państwo z wyłudzonego VAT-u straciło ok. 60 mln zł - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
Żaryn poinformował, że wśród zatrzymanych są przedstawiciele zagranicznych firm, którzy brali udział w tzw. karuzeli podatkowej z wykorzystaniem firm "słupów" zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. cynkiem i aluminium.
Jak wyjaśnił, schemat przestępczych działań grupy skupiał się wokół polskiej firmy, która od stycznia 2013 r. do czerwca 2015 r. dokonała krajowego nabycia katody miedzianej, a po zmianie przepisów i wprowadzeniu tzw. odwróconego VAT-u - katody niklowej, cynku i ołowiu.
Dostawcami w łańcuchu transakcji towarów były - pełniące rolę "buforów" - inne spółki, które fikcyjnie zaopatrywały się w te produkty od licznych, nieprowadzących rzeczywistej działalności gospodarczej "słupów".
"Słupy" fikcyjnie nabywały towar opodatkowany 0 proc. stawką podatku VAT od zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji firm i odsprzedawały go z 23 proc. podatkiem na terenie RP. Należność ta nie była jednak nigdy odprowadzana na rzecz Skarbu Państwa.
Straty Skarbu Państwa
Firma zarejestrowana w Polsce sprzedawała tak zakupiony towar poza granice RP. W związku z powyższym - zgodnie z ustawą o VAT - spółka mogła ubiegać się od Skarbu Państwa o zwrot naliczonego podatku VAT w wysokości 23 proc. - Straty Skarbu Państwa powstałe w wyniku przestępczej działalności zatrzymanych osób szacuje się na ok. 60 mln zł - podkreślił Żaryn.
Podejrzani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów, prania brudnych pieniędzy oraz dokonania oszustw podatkowych. Wobec jednej zatrzymanej osoby - podejrzanej o kierowanie grupą - sąd na wniosek prokuratury zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Wobec dwóch pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Delegatura ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15. Dotychczas zarzuty przedstawiono 46 osobom. Według ABW sprawa ma charakter "wielowątkowy i rozwojowy".