Rządowy projekt obniżający podatek akcyzowy oraz VAT został jednomyślnie przyjęty przez Sejm. Totalna opozycja w końcu pokazała, że zależy im na dobru obywateli i zagłosowała za przyjęciem pozytywnych przepisów służących wszystkim Polakom.
Ustawa obniżająca akcyzę na paliwa i prąd została uchwalona przez Sejm w czwartek po południu. Jest ona elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której przewidziane są również m.in. zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe.
Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców.
Ponadto ustawa do 31 maja 2022 r. wyłącza sprzedaż paliw z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej. Co więcej, sprzedawcy będą zobowiązani do poinformowania klientów o wprowadzonych obniżkach. Pozwoli to na większą przejrzystość działań oraz uświadomienie konsumentów, że ewentualne wysokie ceny wynikają z zawyżenia wartości sprzedawanych towarów przez sprzedawców.
Według uzasadnienia ustawy po grudniowej obniżce olej napędowy będzie tańszy o 10 gr na litrze, a przez pierwsze półrocze 2022 r. o 6 gr Benzyna w grudniu będzie tańsza o 17 gr na litrze, a od 1 stycznia o 18 gr.
437 posłów głosowało za przyjęciem ustawy. Nikt nie był przeciw ani się nie wstrzymał od głosu. Największą absencją wykazali się posłowie koła Konfederacji, którzy prawdopodobnie celowo nie uczestniczyli w głosowaniu.
Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu, który ma prawo do wniesienia poprawek.