Zakończyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Solidarności w Ludźmierzu
Górale w strojach regionalnych i Podhalańscy Rycerze Kolumba pożegnali uroczyście obraz Matki Bożej Solidarności, który peregrynuje po Podhalu. W sobotę 20 grudnia peregrynacja zakończyła się w ludźmierskim sanktuarium.
– Matka Boża Solidarności opuszcza nasze sanktuarium, ale zostaje z nami w swojej ludźmierskiej figurze. Stanowi dla nas zachętę do solidarności międzyludzkiej. Jest przykładem w nieustannym pomnażaniu dobra i zwyciężaniu zła, w dbaniu o godność dziecka Bożego. Nade wszystko, w tym trudnym czasie, jeszcze raz zwracamy się do Matki Boskiej o odpowiednie zagospodarowanie daru wolności – mówił ks. Jerzy Filek, kustosz ludźmierskiego sanktuarium.
Po odmówieniu różańca w intencjach ojczyzny z rozważaniami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przedstawiciele parafii, NSZZ Solidarność, Podhalańscy Rycerze Kolumba i górale pożegnali Matkę Boską Solidarności. Ks. Filek przed odjazdem obrazu, relikwii kapelana robotników, repliki krzyża na Giewoncie zawierzył Maryi całą parafię, rodziny, dzieci, młodych, cierpiących.
Leszek Jankowski, przedstawiciel NSZZ “Solidarność” podziękował ludźmierskim duszpasterzom za przyjęcie Matki Boskiej Solidarności. W okresie Świąt Bożego Narodzenia peregrynacja obrazu Matki Boskiej Solidarności będzie odbywać się w innych częściach archidiecezji krakowskiej, m.in. w parafii w Morawicy, Wadowicach, Wieliczce, a także w Nowej Hucie. Ważnym punktem będzie Krościenko nad Dunajcem.
Peregrynacja obrazu Matki Boskiej Solidarności została poprzedzona w Ludźmierzu inauguracją świątecznej iluminacji ołtarza polowego i całego Maryjnego Ogrodu Różańcowego. Do figury Matki Boskiej Ludźmierskiej dotarli również harcerze ze Światełkiem Betlejemskim. Ponadto członkowie “Solidarności” z Podhala dziękowali w Ludźmierzu za jubileusz 40-lecia związku zawodowego.
Obraz Matki Bożej Solidarności powstał w 1984 r., a jego autorem jest malarz Artur Chaciej z Podlasia. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek M.B. Częstochowskiej stanowi biało czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań 1956; Gdańsk 1970; Radom 1976; Gdańsk 1980, oraz stan wojenny – 13 grudnia 1981. Wizerunek wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał bł. ks. Jerzy Popiełuszko – kapelan Solidarności. Drugi z obrazów nieco większy trafił do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Natomiast największy, związkowcy podlaskiej Solidarności przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stup Czarnej Madonny. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć w pielgrzymkach Ludzi Pracy. Już od 8 lat pielgrzymuje po kraju wraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty i relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki.