Pojawiła się nowa propozycja w sprawie ograniczenia niedzielnego handlu, która ma być kompromisem. Pracuje tylko ten, kto chce, ale w ten dzień zarabia większe pieniądze.
W Pałacu Prezydenckim trwa posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, czyli przedstawicieli związkowców, pracodawców i rządu. Rozmowy dotyczą między inny całkowitego zakazu handlu w niedzielę.
Za tym rozwiązaniem opowiadają się przede wszystkim związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, którzy uznają że nie należy ludzi zmuszać ani zabraniać im handlu w niedzielę. Dlatego proponują, by każdy kto wtedy będzie pracował, zarabiał 250 procent stawki dziennej.
– Nikt nie może nikogo zmuszać do pracy w niedzielę, ale jest wiele osób i grup zawodowych, które chcą wtedy pracować. Na przykład imigranci, którzy mówią: przyjechaliśmy, żeby zarobić - twierdzi szef OPZZ Jan Guz.
– Stawka jest do dyskusji, ale pomysł nam się podoba - odpowiada Zbigniew Żurek z Business Centre Club.
– Nie bardzo lubię licytować się na kwoty, ale powinna być swoboda wyboru oraz zdecydowanie lepsza zapłata za pracę w niedzielę. I to reguluje się samo. Bo są tacy, którzy chcą kupować w niedzielę i są tacy, którzy chcą wtedy pracować za lepszą pensję - mówi Żurek.
Rząd uznał pomysł za ciekawy, jednak powstał problem. Stawkę za pracę w niedzielę należałoby podnieść każdemu, a nie wyłącznie handlowcom. Taką decyzję będzie musiała podjąć Rada Ministrów. Pomysł ten nie podoba się NSZZ Solidarność, pomysłodawcy znaczącego ograniczenia niedzielnego handlu.