Przyjęliśmy w Polsce już sto kilkadziesiąt osób, które były ofiarami na Białorusi — tortur, pobić, wymagali diagnostyki, leczenia, rekonwalescencji — poinformował dziś minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.
Szef MSZ powiedział dziś : — Przyjęliśmy już sto kilkadziesiąt osób w Polsce, takich, które były ofiarami na Białorusi — tortur, pobić, wymagali diagnostyki, leczenia, rekonwalescencji.
— Jest pewne zainteresowanie tych, do których program ten jest adresowany, niejako do studentów, pracowników nauki, do środowisk twórczych, a więc tych wszystkich, którzy ze względów politycznych mogą nie być w stanie pracować na Białorusi — mówił.
— To jest zespół stypendiów, grantów, po to, żeby ci, którzy są aktywnymi, politycznie zainteresowanymi obywatelami Białorusi, mogli kontynuować swoją pracę — publicystyczną, zawodową w Rzeczypospolitej Polskiej, przy założeniu, że mówimy tutaj o okresie przejściowym, bo jest naturalną rzeczą, że oni chcieliby kontynuować swoją aktywność w demokratycznej, suwerennej Białorusi —wskazał.
— Chodzi o to, żeby wskazać społeczeństwu białoruskiemu, że jest alternatywa dla tego modelu, który wydaje się w przyszłości, ale także teraz, gwarantować Federacja Rosyjska — dodał.
Na pytanie, czy sprawa lidera opozycji antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego oraz sytuacja na Białorusi wpłyną na budowę gazociągu Nord Stream 2, odpowiedział: — Można przypuszczać, że sprawa Nawalnego stanowi przełom w dyskusji ogólnoeuropejskiej, ale to, co dla nas najważniejsze, w debacie wewnątrzniemieckiej, elit politycznych Niemiec.
Wskazał, że wydarzenia na Białorusi i w Rosji — wywołują jakże potrzebną, ale jakże spóźnioną refleksję na Zachodzie Europy, szczególnie w Niemczech, która sprowadza się do tego — jeśli władze Federacji Rosyjskiej nie są wiarygodnym partnerem w ochronie praw człowieka i demokracji, czy to na Białorusi, czy to u siebie w Rosji, to jak mogą być wiarygodnym partnerem w projekcie Nord Stream 2, jak mogą być wiarygodnym partnerem politycznym i ekonomicznym?".
14 sierpnia premier Morawiecki ogłosił program dla Białorusi, który obejmuje pomoc dla represjonowanych, ułatwienia przy wjeździe do Polski i dostępie do pracy, stypendia dla relegowanych, pomoc niezależnym mediom i polskim NGOs wspierającym społeczeństwo obywatelskie na Białorusi.
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory prezydenckie z 9 sierpnia, zdobywając zaledwie 10,1 proc. głosów. Według Centralnej Komisji Wyborczej prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów. 9 sierpnia rozpoczęły się protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane. Cichanouska — najprawdopodobniej zmuszona przez białoruskie władze — wyjechała z kraju i została przyjęta przez władze litewskie.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...
Niebezpieczna sytuacja z udziałem pasażerów: Kierowca autobusu chciał uniknąć kolizji, pojazd wylądował na słupie
Najnowsze
SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...
Nie żyje legendarny polski opozycjonista Jerzy Majchrzak
Za Ukraińcem podejrzanym o zabójstwo na warszawskiej Woli wystawiono list gończy
Liga NHL: Szalony mecz w Columbus