Przejdź do treści
Wykład noblisty zainaugurował kongres FUTURIST OF THE YEAR. Trwa Święto nauki Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika
SGMK

Rozpoczął się Futurist of The Year 2024 - największy futurologiczny kongres w Europie Środkowej. Trzydniowe wydarzenie zainaugurował wykład laureata Nagrody Nobla, profesora Didiera Queloza, pt. „Rewolucja egzoplanet śladami Kopernika”. Uroczystego otwarcia dokonał JM dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

Podczas uroczystego rozpoczęcia Kongresu Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika ogłosił ważną wiadomość dla środowiska naukowego o inicjatywie zakupy dla uczelni superszybkiego komputera, uruchamiając jednocześnie wstępne publiczne konsultacje w tej sprawie. Superkomputer dla kolegiów SGMK

Chciałbym zapowiedzieć, że ogłosiliśmy właśnie na naszych stronach konsultacje społeczne i zamierzamy kupić superszybki komputer i zrealizować nowoczesną pracownię komputerową, która będzie dostępna dla studentów, doktorantów i naukowców niebawem na naszej uczelni. Myślę, że ten news wpisuje się w program kongresu. Pierwszy dzień dotyczy właśnie nowoczesnych technologii i nowoczesnych trendów technologicznych. Jutro będzie o bankowości a trzeci dzień kongresu o przyszłości edukacji. Zaprezentujemy również w tym dniu bardzo ciekawe informacje o nowej ofercie edukacyjnej Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Natomiast już z tego miejsca chciałem ogłosić tę sprawę dotyczącą naszych planów związanych z rozwojem, spełnieniem oczekiwań naszych Kolegiów w zakresie dostępu do mocy obliczeniowych i spełniać kryteria dla sztucznej inteligencji” – powiedział dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika podczas otwarcia kongresu Futurist of The Year.

Kongres Futurist of The Year stanowi międzynarodową i interdyscyplinarną arenę debaty na temat przyszłości technologii, ekonomii oraz edukacji. W skład prelegentów wchodzą wybitni naukowcy, futurolodzy i eksperci z czołowych ośrodków badawczych na całym świecie. Wydarzenie odbywa się w dniach 9-11 kwietnia w Ufficio Primo Kongres w Warszawie. FOTY  2024 organizowany jest m.in. przez Akademię Kopernikańską, Szkołę Główną Mikołaja Kopernika, Singularity University, Fundację Edukacji i Nauki Kopernik, Akademię Jagiellońską oraz wielu innych partnerów.

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zorganizowała również towarzyszące wydarzenia #FOTY2024, równolegle trwają konferencje naukowe „Debata Kolegiów SGMK” w czterech obszarach kopernikańskich: Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych, Kolegium Nauk Medycznych, Kolegium Filozofii i Teologii oraz Kolegium Nauk Prawnych. Obchodzone jest także Święto Nauki Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, podczas którego odbywają się zajęcia dla studentów prowadzone przez prelegentów kongresu, a także finał Konkursu Dom Kopernika.

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest nowym ważnym ośrodkiem akademickim w Europie Środkowej, czerpiącym inspirację z osiągnięć jednego z najwybitniejszych polskich naukowców - Mikołaja Kopernika. Od początku swojej działalności SGMK kładzie nacisk na wysoką jakość nauczania, interdyscyplinarność oraz międzynarodowość.

Pierwszy dzień kongresu poświęcony jest przyszłości technologii, w kolejnych dniach eksperci z całego świata rozmawiać będą o przyszłości finansów oraz edukacji i nauki.

Pierwszy dzień kongresu: Naukowcy Cambridge, Harvard, Oxford o przyszłości technologii

Pierwszy dzień kongresu dyskusja skoncentrowana była na nowoczesnych technologiach, ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji i jej wpływu na przyszłość w obszarach biznesu, uniwersytetu i całego Państwa. Jak się przygotować na erę automatyzacji opartej o AI, o etyce sztucznej inteligencji w obronności, o filozofii, sile i ograniczeniach nauki o danych, czy o tym, czy przyszłość sztucznej inteligencji będzie demokratyczna? – na te pytania postarają się odpowiedzieć znakomici prelegenci Kongresu. Wśród których znajda się wybitni naukowcy i eksperci swoich dziedzin z najważniejszych ośrodków naukowych na świecie: prof. Didier Queloz (Uniwersytet w Cambridge i ETH Zurych), Jonathan Brill (Futurolog), prof.  John Tasioulas (Uniwersytet Oksfordzki), prof. Michael l. Brodie (Uniwersytet Harvarda i M.I.T.), prof. Mariarosaria Taddeo (Uniwersytet Oksfordzki oraz Instytut Alana Turinga), dr Dorothea Baur (Baur Consulting), prof. Mark Coeckelbergh (Uniwersytet Wiedeński), prof. Nick Bostrom (Oxford University Future of Humanity Institute).

Zakończeniem pierwszego dnia FOTY 2024 będzie Ceremonia wręczenia nagród w plebiscycie „FUTURIST OF THE YEAR 2024”, podczas której poznamy laureatów nagrody Futurist of The Year 2024 w dziewięciu kategoriach: Wolontariat, Energia, Astronomia, Filozofia/Psychologia, Technologia, Cyberbezpieczeństwo, Bankowość, Medycyna, Ekonomia.

Zapraszamy do oglądania trwającej transmisji wideo z kongresu  oraz do zapoznania się ze szczegółami kongresu na stronie www.futuristoftheyear.com/harmonogram.

Telewizja Republika/SGMK

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?