Przepisy utrudniające wydawanie paszportów dzieciom par jednopłciowych przeszły przez Sejm z poparciem Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. Przeciwko było zaledwie 25 posłów z Lewicy i PPS.
- Mając na uwadze potrzebę realizacji oczekiwań społecznych w zakresie dostępności do dokumentów paszportowych, a także potrzebę wzmocnienia bezpieczeństwa wydawanych dokumentów paszportowych jest konieczne dokonanie zasadniczych zmian w systemie wydawania dokumentów paszportowych, które usprawnią i uproszczą proces ubiegania się o dokument paszportowy oraz zwiększą jego bezpieczeństwo - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji, której projekt wpłynął do Sejmu 8 grudnia ubiegłego roku.
Sprzeciw Ordo Iuris
Organizacja słynąca z katolickich przekonań podkreślała, że w przepisach nie powinno się pojawiać określenie „rodzice”, a „matka i ojciec”. Jak wskazują, w przypadku wydawania paszportów dzieciom par jednopłciowych wskazanie matki i ojca stanowi formalny problem.
ZOBACZ: Rekonstruktor nie będzie ukarany. Interwencja „Ordo Iuris” w obronie tradycji
Co warte uwagi, za nowelizacją ustawy głosowało aż 396 posłów. Zgodni w tej sprawie byli nawet politycy PiS i KO.
Przeciwko zagłosowało 24 posłów Lewicy i Andrzej Rozenek z PPS. Od głosu wstrzymało się 20 posłów (17 z Lewicy, Joanna Senyszyn z PPS i Franciszek Sterczewski i Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej). Nie głosowało 19 polityków.