Przejdź do treści
Wyczekiwana od 17 lat reforma edukacji wchodzi w życie!
Telewizja Republika

Trwa konferencja minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej

– Mam nadzieję, że wspólnie rozpoczynamy debatę na temat zmian w edukacji. W pokorze i pełnej odpowiedzialności będziemy prezentować projekt ustawy o zmianie oświaty. Chcemy zmienić ustawę, żeby było łatwiej ją stosować. Chcemy stworzyć przez następnych wiele lat, szkołę nowoczesną, z aktywnymi tablicami, z internetem szerokopasmowym, jednocześnie chcę, żebyśmy przypominali, że reforma jest przemyślana, odpowiedzialna, w dodatku poparta raportami NIK, ale przede wszystkim wielomiesięczną debatą. Główne powody dokonania reformy są takie, że częsta zmiana szkoły powoduje obniżenie jakości, ale i ogranicza motywacje ucznia, powrócimy do liceum ogólnokształcącego, zamiast kursu przygotowawczego do matury. Nie możemy dopuścić do degradacji małych szkół. Chcemy zmniejszyć obwody i potrzeby dowożenia dzieci – informuje minister Zalewska.


– System z 1999 r. się nie sprawdził. Po 17 latach trzeba podjąć decyzje. Gimnazja nie wyrównały poziomu, w praktyce powstały gimnazja lepsze i gorsze. W efekcie powstawały zespoły szkół – szkoły podstawowe i gimnazja, decydowali o tym rodzice, decydowali samorządowcy. Do tej pory znieśliśmy obowiązek szkolny dla 6 latków, zlikwidowaliśmy sprawdzian dla szóstoklasistów, zezwoliliśmy na możliwość odwołania od matury wobec niezależnego organu – dodaje minister.


– Docelową strukturą jest stworzenie 8 letniej szkoły podstawowej, 4 letniego liceum, 5 letniego technikum i zasadniczej szkoły zawodowej branżowej I stopnia, później drugiego. Od 1 września 2017 r. 6 letnia szkoła stanie się 8 letnią szkołą. W roku 2017/18 nie będzie rekrutacji do I klasy gimnazjum. 3-letnie liceum od 1 września 2019 staje się 4 letnim liceum ogólnokształcącym. Nie widzimy powodu do tego, żeby martwić się o miejsca w klasach dla podwójnego rocznika. Mamy dwa lata obserwacji i wyciągania wniosków – zauważa Anna Zalewska. Branżowa szkoła I stopnia to życzenie pracodawców, oni nie mogą już czekać, 30% pracodawców ma problem ze znalezieniem pracowników, pierwsi absolwenci ukończą te szkołę w 2020 r., wtedy planujemy otworzyć szkołę II stopnia. Duża obawa była o szkoły niesamorządowe, dajemy tym szkołom 5 lat na przekształcenie, chcemy uszanować ich metody, ich dokonania, zainwestowane pieniądze, z troską pochyliliśmy się nad szkołami niepublicznych i niesamorządowych – zauważa Anna Zalewska.

– To na czym nam zależy, to by dzieci przechodziły z klasy do klasy w tej samej grupie rówieśniczej. Średnio w podstawówce mamy 19 nauczycieli, a w gimnazjum 22, z naszych założeń wynika, że w klasie 7 i 8 będziemy mieli 5 tysięcy nowych klas. To dodatkowe wzmocnienie nauczycieli, którzy nie muszą się martwić o stratę pracy. Bardzo ważne są również osoby pracujące w szkole, a które nie są nauczycielami. Bez pedagoga, psychologa i logopedy nie ma szkoły. Chcemy, żeby w każdej szkole była taka osoba. Każde dziecko zasługuje na dobrą szkołę i dobrego nauczyciela. To cel zmiany, to wyjście wobec oczekiwań rodziców, nauczycieli i dzieci. 

Minister odpowiadała również na szereg pytań. – Nie ma obawy o cofnięte dotacje z Unii Europejskiej, które otrzymaliśmy na renowacje gimnazjów. Potwierdzałam to m.in. w ministerstwie rozwoju. Nauczanie początkowe będzie trwało 3 lata. Chcemy wzmocnić 4-tą klasę, bo tam pojawiają się pierwsze porażki u dzieci, pierwsze wypadanie poza system. Etapowość, przerywanie edukacji w cyklach 1-3, 4-6, 1-3, 1-3 powoduje niezadowolenie uczniów i rodziców. Naukowcy w USA już w latach 90-tych stwierdzili, że to przeszkadza w nauce. Relacja nauczyciel-uczeń była relacją mistrz-uczeń, trzeba żeby kontakt był codzienny, przez lata. Etapowość przeszkadzała. Sam autor ustawy, minister Handke, twierdzi, że nie chodziło mu o to, leczo edukację w trybie 6+6, gimnazjum miało być przy liceum. Utrzymujemy dotacje dla darmowych podręczników, będzie ona nieco zwiększona podczas tego podwójnego rocznika, dla nauczycieli i dla rodziców nie zmienia się nic.

Telewizja Republika

Wiadomości

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Najnowsze

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"