Wstajemy z Gminą Czorsztyn i Myślenicami – wakacyjne spotkania z kulturą, historią i lokalną energią

W letnim cyklu programu „Wstajemy” odwiedziliśmy dwa wyjątkowe miejsca na mapie Małopolski – Gminę Czorsztyn i Myślenice. Z kamerą i mikrofonem zaglądaliśmy tam, gdzie tętni lokalne życie, tradycja spotyka się z nowoczesnością, a mieszkańcy i turyści wspólnie tworzą wyjątkową atmosferę. Rozmawialiśmy o atrakcjach, kulturze, planach rozwoju i wydarzeniach, które przyciągają w te regiony coraz więcej odwiedzających.
W sobotnim wydaniu programu „Wstajemy” odwiedziliśmy Gminę Czorsztyn. Z wójt Anetą Markus i radnym Konradem Janikiem rozmawialiśmy o najważniejszych atrakcjach – zamku w Czorsztynie, Jeziorze Czorsztyńskim i trasie Velo Dunajec. Stanisław Migdał opowiedział o flisackiej tradycji Spływu Dunajcem, a Agnieszka Klag i Paulina Peciak zaprezentowały kulturalny kalendarz na lato 2025. Byliśmy też w Ekomuzeum Dziedziny Dunajca, na warsztatach konnych i pszczelarskich, a z Katarzyną Dobrzyńską z KGW Maniowy rozmawialiśmy o lokalnych smakach i tradycjach. Program uzupełniła rozmowa o projekcie „Wyskocz Na”, który zachęca do aktywnego wypoczynku w regionie.
W niedzielnym wydaniu programu „Wstajemy” (20 lipca) odwiedziliśmy Myślenice, gdzie trwał Festiwal Folkloru i Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Rynek tętnił muzyką, tańcem i kolorami – występy zespołów z Polski i świata, parady, rękodzieło i regionalne smaki przyciągnęły wielu gości. O rozwoju miasta, inwestycjach i planach opowiadał burmistrz Jarosław Szlachetko. Robert Bylica przybliżył kulisy organizacji wydarzenia, a z Markiem Stoszkiem rozmawialiśmy o działaniach Muzeum Niepodległości i roli lokalnej historii w budowaniu tożsamości mieszkańców.