„Wstajemy” w sercu Świętokrzyskiego

Majówka 2025 w Telewizji Republika upłynęła pod znakiem wyjątkowego spotkania z tradycją regionu świętokrzyskiego. Wraz z porannym programem „Wstajemy!” wyruszyliśmy do Tokarni, by prosto z Parku Etnograficznego – Muzeum Wsi Kieleckiej – pokazać Wam, jak wygląda prawdziwa świętokrzyska gościnność, kultura i smak. Wszystko to w ramach „Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków”.
Już pierwszego poranka poczuliśmy, że to będą wyjątkowe dni. Program otworzyła energetyczna Kapela Ludowa „Bolechowiczanie” – dźwięki skrzypiec, śpiewy i kolorowe stroje momentalnie przeniosły nas w klimat dawnych świętokrzyskich wiosek. Muzyka na żywo i autentyczność tych występów sprawiły, że nie sposób było się nie uśmiechać – nawet o 7 rano!
Podczas tych dwóch dni poznaliśmy wyjątkowe osoby, które z pasją opowiadają o kulturze regionu. Róża Nadrzewia, znana szerzej jako „Babcia Róża”, opowiedziała nam o zapaskach – niepozornym, a jednak niezwykle symbolicznym elemencie kobiecego stroju ludowego. Naszym gościem była także Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, która opowiedziała nam o niezwykłych walorach turystycznych województwa świętokrzyskiego.
Program był też pełen smaków – dosłownie! Koła Gospodyń Wiejskich, w tym niezastąpione „Śwarne Kakonianki”, przygotowały dla nas tradycyjne potrawy i pokazały z czego stworzyć najpiękniejsze wianki! Mieliśmy okazję zobaczyć (i oczywiście spróbować!) m.in. makosernika – wypieku pełnego maku, sera i serca, który zwyciężył w konkursie na wielkanocne ciasto regionu. Rozmawialiśmy również z Teresą i Piotrem Łukasik, którzy podzielili się z nami swoją serową pasją – ich ręcznie robione produkty zachwyciły nie tylko nas, ale i wszystkich odwiedzających.
Nie zabrakło także spotkań z ludźmi kultury. Renata Drozd, wybitna sopranistka i pedagog śpiewu, zdradziła kulisy życia artystki operowej i swojej pracy z młodymi talentami. Z kolei Małgorzata Pawlik przybliżyła nam swoją książkę pt. „Jak ziarno staje się chlebem”, a rozmowa z Magdaleną Fogiel-Litwinek, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, była dowodem na to, jak ważna jest integracja i siła wspólnoty – opowiedziała nam o niezwykłym zespole tanecznym „Uśmiech”, który tworzą osoby z niepełnosprawnościami.
Wędrując z kamerą po skansenie, wspólnie z Anną Popek i historykiem Damianem Kozłowskim, odwiedziliśmy chałupę z Rokitna. To był prawdziwy spacer w czasie – poznaliśmy codzienność dawnych mieszkańców regionu, ich rytuały i życie w rytmie natury. Kierownik parku, Małgorzata Krzywda, opowiedziała nam też o planowanych wydarzeniach na lato – Tokarnia tętni życiem, a każdy zakątek tego miejsca ma swoją wyjątkową historię.
Nie sposób nie wspomnieć o Ogrodzie Rzeźb Jana Bernasiewicza – miejsca, gdzie sztuka ludowa miesza się z emocjami i tradycją. To prawdziwa perła Tokarni, o której warto mówić głośno.
Rozmawialiśmy także z Pawłem Krakowiakiem z Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda życie rekonstruktora, jak organizuje się turnieje i jak dba się o dziedzictwo średniowiecza w dzisiejszych czasach. Z pasją opowiadał o historii, która dzięki takim ludziom jak on - wciąż żyje i inspiruje kolejne pokolenia.
Po tych dwóch dniach możemy powiedzieć jedno – Tokarnia nas oczarowała. Pokazała, że region świętokrzyski to nie tylko piękne widoki, ale przede wszystkim ludzie – z pasją, z sercem i z misją pielęgnowania tego, co najcenniejsze. To była podróż, która zostanie z nami na długo – i mamy nadzieję, że również z Wami, naszymi widzami.
Jeśli jeszcze nie byliście w Tokarni – czas to nadrobić.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Kręcą pseudoaferę z "mieszkaniem" Nawrockiego, a o "pudrowanej prywatyzacji" Trzaskowskiego nie pamiętają