Przejdź do treści
10:30 Warszawa: Prezydent elekt Karol Nawrocki spotkał się dzisiaj z współprzewodniczącym Partii Razem Adrianem Zandbergiem - jak poinformował lider Razem, tematem rozmów są postulaty prospołecznej opozycji parlamentarnej
08:40 Bruksela: Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej w piątek rano osiągnęli porozumienie w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - decyzja ma zostać potwierdzona na zaplanowanym również na piątek posiedzeniu ministrów ds. UE
02:00 Węgry: teoretycznie istnieje punkt, po przekroczeniu którego nie warto już być częścią Wspólnoty. Mogę już teraz obiecać wyborcom, że jeśli zobaczę, że obecność w UE straciła sens, podejmę odpowiednie działania - zapowiedział Viktor Orban
22:22 Ukraina zamierza udostępnić swoje terytorium zagranicznym firmom zbrojeniowym, które chciałyby przetestować swoją najnowszą broń na froncie wojny z armią rosyjską
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Wsparcie w czasach pandemii. Wiceszef MSZ: Ma duże znaczenie w relacjach międzynarodowych

Źródło: Fot. PAP/Piotr Nowak

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział, że pomoc świadczona w obliczu pandemii COVID-19 ma nie tylko znaczenie humanitarne, lecz buduje też przyjazne relacje Polski z innymi krajami

Wiceminister brał udział w otwarciu w warszawskich Łazienkach Królewskich wystawy „Polska pomoc w walce z pandemią Covid-19".

- Polska nie jest najbogatszym krajem na świecie, nie możemy pomagać tak jak czasami byśmy chcieli, ale mamy taki poziom rozwoju, że częścią tego, co mamy, możemy się podzielić - powiedział.

- Będziemy się tym dzielić nadal, bo to także, poza tym, że realizujemy podstawowy cel humanitarny - ratowania życia ludzi, ma ogromne znaczenie w stosunkach międzynarodowych, w budowaniu relacji, przyjaźni z tymi państwami - zaznaczył.

Paweł Jabłoński dodał, że pomoc, udzielona ponad 40 krajom, to nie tylko na dostawy sprzętu medycznego, środków ochrony osobistej, leków, wyposażenia dla placówek medycznych, ale także wsparci świadczone przez polskich lekarzy.

Wiceszef MSZ przypomniał, że polskie zespoły medyczne wyjeżdżały także do krajów wysoko rozwiniętych, które znalazły się w ogromnej potrzebie, jak USA i Włochy.

- Cieszę, że cały świat nieco tę pandemię opanował, choć dalecy jesteśmy od tego, by móc ogłosić pełne zwycięstwo - zaznaczył.

Zaangażowanie w walkę z pandemią

Paweł Jabłoński powiedział, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych koordynuje polską pomoc rozwojową i humanitarną. Dodał, że nie byłaby ona jednak możliwa, gdyby nie zaangażowanie całego państwa łącznie z kancelarią premiera, MON i innych ministerstw, Państwowej Straży Pożarnej, Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych, Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i innych instytucji, w tym spółek Skarbu Państwa.

- Mogliśmy po raz kolejny pokazać, że jesteśmy państwem solidarnym, które odpowiada na zapotrzebowanie, zawsze jest gotowe do pomocy - zauważył.

To procentuje w relacjach międzynarodowych i buduje pozytywny wizerunek naszego kraju - dodał.

Pomoc międzynarodowa

Rafał Dzięciołowski, który jest prezesem nadzorowanej przez MSZ Fundacji Solidarności Międzynarodowej, zaznaczył, że zlecone przez KPRM transporty, cztery lotnicze i pięć drogowych, były kierowane głównie do krajów Partnerstwa Wschodniego oraz leżących w kręgu zainteresowania politycznego Rzeczpospolitej, np. zaangażowanych w inicjatywę Trójmorza.

- Polska wysłała konwoje na Białoruś jeszcze przed niesławnymi pseudowyborami - powiedział.

Dodał, że wśród odbiorców pomocy były też Ukraina, Mołdawia, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Kosowo i Albania, a także Gruzja, Armenia, Azerbejdżan i Uzbekistan.

- We wszystkich tych operacjach pamiętano o naszych rodakach mieszkających poza granicami kraju; staraliśmy się, żeby część pomocy trafiała bezpośrednio do nich - dodał.

Wojciech Wilk, który jest prezesem PCPM powiedział, że jego fundacja prowadzi jedyny w Polsce akredytowany przez WHO medyczny zespół ratunkowy. Dodał, że należy on do 30 takich zespołów medycznych na świecie wspierających kraje dotknięte skutkami pandemii. Podkreślił znaczenie wojskowego transportu powietrznego po zawieszeniu wiosną ub. r. komercyjnych lotów.

- Wojsko uratowało nie tylko nas, ale całą misję Światowej Organizacji Zdrowia - przyznał.

 

portalsamorzadowy

Wiadomości

Transferowy hit? Rashford chce grać dla Barcelony

Gosek: prokuratura nie jest od tego aby liczyć głosy - od tego są komisje wyborcze

W tajemnicy przed światem rząd Niemiec deportuje Afgańczyków. Tajna operacja z Lipska

Rozmowa Zandberga z prezydentem elektem Karolem Nawrockim

Polska pod presją migracyjną. Tarczyński domaga się zapory i wojska

Tusk się wścieknie? Przewodnicząca KRS o zaprzysiężeniu Nawrockiego

34 lata od śmierci Michała Falzmanna. Ujawnił kulisy afery FOZZ

Gosek o grze Tuska w sprawie wyborów: to działanie na szkodę państwa

Niemieckie "Wir schaffen das" zawiodło. Kto teraz zapłaci za błędy?

Real pożegnał się z wychowankiem, który zdobył wszystko

Młodzi przypieczętowali los Trzaskowskiego? Miażdżący raport o PO

Starmer i Merz podpisali traktat Kensington. Największa umowa zawarta między Niemcami i Wielką Brytanią od zakończenia II wojny światowej

Sąd Najwyższy odrzuca „test niezawisłości”. Ważna decyzja zgodna z linią Komisji Europejskiej

Szef Astronomer'a poszedł na koncert z szefową HR. Złapały go kamery

Skandal na Kremlu: kochanka Ministra Obrony Rosji ujawniła sekrety państwowe

Najnowsze

Transferowy hit? Rashford chce grać dla Barcelony

Polska pod presją migracyjną. Tarczyński domaga się zapory i wojska

Tusk się wścieknie? Przewodnicząca KRS o zaprzysiężeniu Nawrockiego

34 lata od śmierci Michała Falzmanna. Ujawnił kulisy afery FOZZ

Gosek o grze Tuska w sprawie wyborów: to działanie na szkodę państwa

Gosek: prokuratura nie jest od tego aby liczyć głosy - od tego są komisje wyborcze

W tajemnicy przed światem rząd Niemiec deportuje Afgańczyków. Tajna operacja z Lipska

Rozmowa Zandberga z prezydentem elektem Karolem Nawrockim