Jabłoński: Naszą rolą jest pogłębianie współpracy całego regionu z USA

wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński
TVRepublika

- Zasadnicze cele naszej polityki zagranicznej są stałe. Jednym z nich jest utrzymanie bezpieczeństwa i pokoju w Europie, o czym trzeba pamiętać zwłaszcza w takim dniu, jak dziś - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w TV Republika. Był on gościem red. Aleksandra Wierzejskiego w programie "Polska na dzień dobry".

Zapytany przez Aleksandra Wierzejskiego o zmianę na stanowisku ministra spraw zagranicznych, Gość programu odpowiedział:
- Zasadnicze cele naszej polityki zagranicznej są stałe. To jest kwestia niezależna od aktualnych okoliczności. Jesteśmy w konkretnym miejscu na świecie, w konkretnej pozycji geopolitycznej, mamy określone cele strategiczne. Jednym z nich jest utrzymanie bezpieczeństwa i pokoju w Europie, o czym trzeba pamiętać zwłaszcza w takim dniu, jak dziś: jak groźne naruszenie jest tego bezpieczeństwa i czym może się to skończyć - podkreślił wiceminister.

Wiceminister Jabłoński przypomniał też, że strategicznym, najważniejszym celem Polski od wielu lat jest wzmacnianie Sojuszu Euroatlantyckiego, czyli ze Stanami Zjednoczonymi. Wzmacnianie obecności amerykańskich wojsk w Europie, bo właśnie one przez ostatnie dekady gwarantowały kontynentowi spokój. I głównym celem jest zwiększanie liczebności armii zza oceanu. Pomimo, że niektóre państwa UE mają do tego zastrzeżenia, wiceminister podkreślił, że Polska jako członek UE, a jednocześnie kraj cieszący się bardzo dobrymi relacjami z USA, powinna pełnić rolę zwornika między Unią a Stanami, przekonując o konieczności współpracy.

Drugim najważniejszym celem jest wzmacnianie naszej pozycji w regionie – zauważa Jabłoński. Ma to miejsce od chwili, kiedy powstała inicjatywa Trójmorza, ale również istotne jest odbudowywanie zaufania w łonie Grupy Wyszechradzkiej. Te kraje, zdaniem wiceministra mogły mieć do nas zastrzeżenia po tym, jak je "w ostatniej chwili w sprawie imigrantów zdradziliśmy”. Udało nam się odbudować te relacje i teraz tworzymy sojusz regionalny, który z politycznego przekształca się w gospodarczy, gdyż nasz region pod względem infrastruktury musi „dogonić” Zachód.

W rozmowie poruszono też kwestie sytuacji na Białorusi:

Jabłoński wskazał na sytuację w Europie, w której powstał swoistego rodzaju format, grupa państw uważających się za te mogące podejmować decyzje w sprawie Białorusi. Polska tymczasem zabiega, aby te kwestie dyskutowano z udziałem OBWE, sprawdzonego podmiotu w zakresie rozwiązywania problemów i którego członkiem jest też Białoruś.

- Uważamy, że niezależna od Rosji, Białoruś jest kluczowym warunkiem naszego bezpieczeństwa i prowadzimy w tym zakresie odpowiednie działania, czego dowodem jest doprowadzenie przez premiera Mateusza Morawieckiego do zwołania Rady Europejskiej - powiedział wiceminister Jabłoński. Są też w znacznym stopniu zaawansowane kroki odnośnie do podjęcia sankcji.

Wicepremier powołał się też na słowa premiera Morawieckiego, który nazwał Białorusinów naszymi braćmi - to braterstwo Polskę wg Jabłońskiego szczególnie zobowiązuje, aby wspierać ten kraj w jego dążeniach wolnościowych.

 

Źródło: TVRepublika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy