„Putin nie od dziś, nie od wczoraj twierdził, że jego celem jest odbudowa rosyjskich wpływów w skali porównywalnej do Związku Radzieckiego, a być może nawet odbudowa Zawiązku Radzieckiego. Wiele wskazuje na to, że jego polityka w tym kierunku zmierza” - mówił w programie „Wolne Głosy” wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Rozmowy USA-Rosja w Genewie
Zakończyły się rozmowy między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w Genewie. Z komunikatów, które zostały przekazane mediom po spotkaniu wynika, że USA nie zgodziły się na powrót do stanu sprzed rozszerzenia NATO w 1997 r.. Jutro odbędzie się ponowne, ważne spotkanie obu państw. Wawrzyk został zapytany, czy możemy być spokojni o przebieg tych rozmów.
- Bardzo trudne pytanie - stwierdził wiceminister. „Wczorajsze spotkanie wskazuje na to, że to jutrzejsze również zakończy się niepowodzeniem” - powiedział. Jak dodał, „żądania, jakie postawiła Rosja, dla każdego racjonalnie myślącego polityka są nie do zaakceptowania”.
Jak stwierdził Wawrzyk, „każdy polityk, który zaakceptowałby żądania Rosji, po prostu oddałby cześć Europy pod władzę Rosji”. „Rosja doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że te żądania są nierealistyczne” - ocenił.
Wawrzyk podkreślił, że „ważnym jest, że te rozmowy zakończyły się niepowodzeniem” i wyraził nadzieję, że „tak samo zakończą się rozmowy jutrzejsze”. „Biorąc pod uwagę agresywną politykę Rosji w ostatnich latach, począwszy od Ukrainy, przez Gruzję, Mołdawię, ale też i Kazachstan, należy się spodziewać, że Rosja również i nam nie dałaby spokoju” - uzasadnił wiceminister.
Cele Putina
Wiceminister został zapytany, czy wygórowane żądania Rosji mają na celu zbudowanie pozycji negocjacyjnej dla sprawy pomniejszych, takich jak np. certyfikacja gazociągu Nord Stream 2, czy też może zbudowanie sytuacji umożliwiającej agresję na Ukrainę.
- Po troszę jedno i drugie - odpowiedział Wawrzyk. „Rosja zdaje sobie sprawę z tego, że NATO nie zrezygnuje ze swojej dotychczasowej polityki względem państw członkowskich, natomiast będzie kładła nacisk w finalnych negocjacjach na tzw. wolną rękę w takich krajach jak Gruzja czy Ukraina. Putin nie od dziś, nie od wczoraj twierdził, że jego celem jest odbudowa rosyjskich wpływów w skali porównywalnej do Związku Radzieckiego, a być może nawet odbudowa Zawiązku Radzieckiego. Wiele wskazuje na to, że jego polityka w tym kierunku zmierza” - ocenił polityk.
Wawrzyk stwierdził, że „konsultacje prowadzone przez administrację USA z europejskimi sojusznikami, m.in z Polską, mają swój wkład w zaprezentowane stanowisko amerykańskie”, o czym świadczą „efekty wczorajszych rozmów”.
Sytuacja w Kazachstanie
Odnosząc się do sytuacji w Kazachstanie, Wawrzyk przytoczył słowa sekretarza USA Antony'ego Blinkena, który stwierdził, że „Rosja bardzo łatwo wchodzi do jakiegoś kraju, ale bardzo rzadko go opuszcza”. „To może przybrać formę stałej obecności wojsk rosyjskich na terenie Kazachstanu” - ocenił.