Wojciech Zabłocki spoczął na Powązkach. Był wybitnym szermierzem i architektem
Wspaniały polski szermierz i architekt Wojciech Zabłocki spoczął dziś na Powązkach w Warszawie.
- Jego zasług dla sportu, nauki i kultury nie sposób wyliczyć – napisał w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Wojciech Zabłocki miał liczne osiągnięcia sportowe i zarazem zasługi dla polskiej kultury.
- Niezależnie od obfitującej w sukcesy kariery sportowej, spełniał się jako architekt, akwarelista i literat. Projektując salę gier Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Warszawie i wiele innych obiektów sportowych w kraju i za granicą, nie tylko dawał wyraz oddania sztuce architektury, lecz także miłości i działania na rzecz sportu" - zaznaczył wicepremier Piotr Gliński.
Sportowiec był jednocześnie wspaniałym naukowcem i działaczem społecznym.
- Profesor Zabłocki to bez wątpienia jedna z największych osobowości, która w bezcenny sposób wzbogaciła naszą kulturę narodową. Dlatego bardzo bym chciał, żeby młodzi polscy sportowcy szli jego śladem, aby poznali Jego życiorys i osiągnięcia - podsumował w liście Gliński.
Zmarłego pożegnał również PKOl Andrzej Kraśnicki. Jak stwierdził w mowie pogrzebowej w życiu Zabłockiego widać było wiele pasji i miłości: do rodziny, do sportu, do sztuki i nauki.
- Wojtku, jesteś i zawsze będziesz dla nas ważną, wyjątkową, pomnikową postacią. Jesteś wspaniałym przykładem tego, że sukces sportowy może iść w parze z sukcesami życiowymi, zawodowymi i twórczymi - zauważył Kraśnicki.
Pogrzebowi towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Garnizonu Warszawskiego, która oddała salwę honorową.
Justyna Reczeniedi wykonała piosenkę "Jesteś przejazdem".
Wojciech Zabłocki był jednym z "cudownych dzieci" węgierskiego fechmistrza Janosa Keveya, który wiele lat (1947-58) pracował z kadrą polskich szablistów. Oprócz niego do tego grona zaliczani byli też m.in. Jerzy Pawłowski, Andrzej Piątkowski, Emil Ochyra czy Ryszard Zub.
Po zakończeniu kariery sportowej napisał sporo książek. Zarówno o architekturze jak i wspomnienia ze swej kariery szermierczej, a także prace z zakresu historii oręża i walki białą bronią.
Został odznaczony Krzyżami Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także medalem MKOl Sport and Science oraz medalem Pierre de Coubertina.
Był również prezesem, a później prezesem honorowym Polskiej Akademii Olimpijskiej, kawalerem medalu Kalos Kagathos i członkiem kapituły tego odznaczenia, przyznawanego wybitnym sportowcom, którzy osiągnęli sukcesy również w innych dziedzinach życia.
Zarazem był wykładowcą w Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej oraz na Wydziale Architektury Wyższej Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Znany jest również jako autor projektu architektonicznego Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach. Wraz z rzeźbiarzem Gustawem Zemłą.