Wojciech Zabłocki spoczął na Powązkach. Był wybitnym szermierzem i architektem

Wspaniały polski szermierz i architekt Wojciech Zabłocki spoczął dziś na Powązkach w Warszawie.
- Jego zasług dla sportu, nauki i kultury nie sposób wyliczyć – napisał w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Wojciech Zabłocki miał liczne osiągnięcia sportowe i zarazem zasługi dla polskiej kultury.
- Niezależnie od obfitującej w sukcesy kariery sportowej, spełniał się jako architekt, akwarelista i literat. Projektując salę gier Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Warszawie i wiele innych obiektów sportowych w kraju i za granicą, nie tylko dawał wyraz oddania sztuce architektury, lecz także miłości i działania na rzecz sportu" - zaznaczył wicepremier Piotr Gliński.
Sportowiec był jednocześnie wspaniałym naukowcem i działaczem społecznym.
- Profesor Zabłocki to bez wątpienia jedna z największych osobowości, która w bezcenny sposób wzbogaciła naszą kulturę narodową. Dlatego bardzo bym chciał, żeby młodzi polscy sportowcy szli jego śladem, aby poznali Jego życiorys i osiągnięcia - podsumował w liście Gliński.
Zmarłego pożegnał również PKOl Andrzej Kraśnicki. Jak stwierdził w mowie pogrzebowej w życiu Zabłockiego widać było wiele pasji i miłości: do rodziny, do sportu, do sztuki i nauki.
- Wojtku, jesteś i zawsze będziesz dla nas ważną, wyjątkową, pomnikową postacią. Jesteś wspaniałym przykładem tego, że sukces sportowy może iść w parze z sukcesami życiowymi, zawodowymi i twórczymi - zauważył Kraśnicki.
Pogrzebowi towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Garnizonu Warszawskiego, która oddała salwę honorową.
Justyna Reczeniedi wykonała piosenkę "Jesteś przejazdem".
Wojciech Zabłocki był jednym z "cudownych dzieci" węgierskiego fechmistrza Janosa Keveya, który wiele lat (1947-58) pracował z kadrą polskich szablistów. Oprócz niego do tego grona zaliczani byli też m.in. Jerzy Pawłowski, Andrzej Piątkowski, Emil Ochyra czy Ryszard Zub.
Po zakończeniu kariery sportowej napisał sporo książek. Zarówno o architekturze jak i wspomnienia ze swej kariery szermierczej, a także prace z zakresu historii oręża i walki białą bronią.
Został odznaczony Krzyżami Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także medalem MKOl Sport and Science oraz medalem Pierre de Coubertina.
Był również prezesem, a później prezesem honorowym Polskiej Akademii Olimpijskiej, kawalerem medalu Kalos Kagathos i członkiem kapituły tego odznaczenia, przyznawanego wybitnym sportowcom, którzy osiągnęli sukcesy również w innych dziedzinach życia.
Zarazem był wykładowcą w Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej oraz na Wydziale Architektury Wyższej Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Znany jest również jako autor projektu architektonicznego Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach. Wraz z rzeźbiarzem Gustawem Zemłą.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Zranił 17-latka w centrum Tarnowa. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, trwają poszukiwania napastnika
Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]
NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego
Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska
Najnowsze

Świątek vs Anisimova. Finał Wimbledonu już dziś!

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości
