Polska wspiera ambicje Bośni dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej, a także - gdyby były takie aspiracje - starania o członkostwo w NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczął w niedzielę wizytę w Słowenii.
Na zamku Strmol Prezydent RP spotkał się m.in. z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem oraz Przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny Mladenem Ivaniciem.
"Polska wspierała, wspiera i będzie wspierała ambicje Bośni jeżeli chodzi o obecność w UE"
"Polska wspierała, wspiera i będzie wspierała ambicje Bośni jeżeli chodzi o obecność w UE, jeżeli chodzi o tę drogę do UE, na której w tej chwili Bośnia się znajduje" – przekonywał prezydent Andrzej Duda po spotkaniu.
"Bośnia - zapewniam - ma tutaj pełne wsparcie ze strony Polski, jak również w przyszłości, gdyby wolą narodów Bośni była przynależność do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska również jest zwolennikiem tego, aby Sojusz był rozszerzany o nowe kraje, tak jak jesteśmy zwolennikiem tego, żeby UE powiększała się o kolejne kraje" - podkreślił Prezydent RP.
Współpraca w ramach Trójmorza
Według Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego, ważnym politycznym aspektem wizyty prezydenta Dudy w Słowenii będzie współpraca w ramach Trójmorza, czyli krajów położonych nad Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Prezydent RP zabiega o zacieśnienie relacji regionalnych w tym formacie, a Słowenia jest ważnym nadadriatyckim partnerem tego trójkąta.
Rozmowy z prezydentem Pahorem mają dotyczyć politycznej współpracy w ramach tego trójkata, ale także przyszłości Unii Europejskiej. Prezydenci planują też wydać wspólne oświadczenie dotyczące przyszłości UE.
Wizyta prezydenta Dudy w Słowenii ma także wymiar gospodarczy. W poniedziałek z udziałem prezydentów odbędzie się Forum Inwestycyjne Polsko-Słoweńskie.