Wielka emigracja Polaków. Do końca roku nowy rekord
Do końca 2015 roku z Polski wyjedzie 1,275 mln obywateli. Tak wynika z raportu Work Service pt. „Migracje zarobkowe Polaków” opublikowanego w marcu. Tym samym liczba Polaków poza granicami kraju wzrosłaby do 3 mln, co stanowiłoby nowy niechlubny rekord.
Głównym kierunkiem, który obierają Polacy po wyjeździe są rozwinięte kraje Unii Europejskiej takie jak Niemcy, Wielka Brytania i Holandia. Na „wyspach” przebywa już 642 tys. Polaków.
Emigracja powodowana jest przede wszystkim możliwością zdobycia pracy dużo lepiej wynagradzanej niż w Polsce. Z raportu Work Service wynika, że chęć zarabiania lepiej wymieniło aż 78 proc. Polaków, którzy planują wyjazd w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Inne powody, które motywują Polaków do emigracji to m.in.: wyższy standard życia (44 proc. badanych), większe perspektywy rozwoju zawodowego (37 proc.), brak odpowiedniej pracy w Polsce (37 proc.), możliwość podróżowania i zwiedzania świata (35 proc.) oraz lepsza służba zdrowia (29 proc. badanych).
Mężczyźni częściej niż kobiety rozważają szukanie pracy za granicą (56% vs 44% rozważających wyjazd). Podobnie osoby młode – aż 75% rozważających wyjazd stanowią osoby poniżej 35 roku życia, a aż 40% osoby w wieku 18-24 lat. Praca za granicą to też kusząca perspektywa dla mieszkańców mniejszych miast (do 100 tys. mieszkańców), stanowią oni aż połowę rozważa emigrację zarobkową – czytamy w opracowaniu raportu.
Polacy za granicą pracują już nie tylko w zawodach, których nie chcą wykonywać obywatele dobrze rozwiniętych krajów. Z Polski wyjeżdżają osoby, które znajdują zatrudnienie m.in. w hotelarstwie, budownictwie czy handlu. Wyjeżdżają także lekarze, inżynierowie czy pielęgniarki.
Alarmujące dane
– Po raz czwarty przeprowadziliśmy badanie sprawdzające plany dotyczące migracji zarobkowych Polaków. Konkluzja raportu jest jednoznaczna – przyszłość naszego kraju, czyli ludzie młodzi, najchętniej wyjechaliby z Polski w poszukiwaniu lepszego życia. To alarmujące dane, które potwierdzają jak niewielu absolwentów, czy osób jeszcze uczących się widzi dla siebie perspektywy rozwoju na polskim rynku pracy – stwierdził Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA.
Dodał, że bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych nadal utrzymuje się na zatrważająco wysokim poziomie. Ponadto zaznaczył, że młodzi, zdolni i wykształceni odkładają dumę do kieszeni i idą pracować na stanowiskach poniżej swoich kwalifikacji.
– Jeśli nie pomożemy im w aktywizacji i rozwoju zawodowym w Polsce, zrobią to Niemcy, Brytyjczycy czy Holendrzy. Będzie to ogromna strata dla polskiej gospodarki i państwa, które funduje edukację bezrobotnym absolwentom – prognozował Hanczarek.
Wielka emigracja
Jak wynika z przeprowadzonego pod koniec marca sondażu Millward Brown dla „Faktów” TVN, aż 41 proc. młodych Polaków deklaruje, że chce wyjechać z kraju. 58 proc. ma zamiar pozostać w kraju. 1 proc. respondentów jeszcze nie wie, czy wyjedzie z Polski. Sondaż dotyczył Polaków w wieku od 18 do 34 lat. Młodzi obywatele Polski byli pytani o plany czasowej lub stałej emigracji.
Główny Urząd Statystyczny oszacował, że pod koniec 2013 roku poza granicami Polski przebywało prawie 2,2 miliona Polaków. Jeśli szacunkowo doliczymy do tego wzrost emigrantów w 2014 roku oraz ponad milion osób, które zadeklarowały chęć wyjazdu w badaniu Work Service, będzie to nowy rekord Polaków przebywających poza granicami Polski.