Przejdź do treści
Wiceszef "Wprost": W demokratycznym kraju o publikacjach decydują redaktorzy, a nie premier
Telewizja Republika

W demokratycznym kraju o tym, kiedy ukazują się publikacje, decydują redaktorzy naczelni, a nie szefowie rządów – powiedział zastępca red. naczelnego "Wprost" Marcin Dzierżanowski, odnosząc się do apelu premiera o natychmiastową publikację materiałów z wszystkich podsłuchów.

Dzierżanowski zapowiedział też, że redakcja wkrótce ujawni treść kolejnych nagrań. – Nie mogę dokładnie powiedzieć jakie materiały mamy i kiedy je ujawnimy w sytuacji, kiedy ABW chce je od nas wydobyć. (...) Z całą pewnością "Wprost" nie będzie przetrzymywał żadnych materiałów; nigdy to nie było naszą intencją, nigdy tego nie robiliśmy – dodał.

Podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk zaapelował do "Wprost" o natychmiastowe ujawnienie materiałów sporządzonych z podsłuchów najważniejszych osób w państwie, w których posiadanie weszła redakcja. Poinformował też, że zwrócił się do ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, aby przygotował ocenę działań organów państwa w tej sprawie pod kątem ich zgodności z prawem.

W środę ABW i prokuratura zażądały od redakcji "Wprost" wydania nośników danych z nagraniami nielegalnych podsłuchów polityków i szefa NBP. Gdy redakcja odmówiła, zarządzono w redakcji przeszukanie; próbowano odebrać redaktorowi naczelnemu "Wprost" laptop i pamięć USB, jednak odstąpiono od tej czynności po tym, jak do pomieszczenia weszli dziennikarze zgromadzeni w redakcji.

Deklarację premiera na temat zbadania zgodności z prawem środowych wydarzeń w redakcji traktuję jako unik. Nie wierzę w żaden raport ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego. Ja myślę, że każdy, kto oglądał wczorajsze zajścia, nie potrzebuje żadnego raportu, ani żadnej ekspertyzy ministra sprawiedliwości. Przecież wszyscy widzieli, że tam doszło do bardzo brutalnej i bezprecedensowej napaści na redaktora naczelnego i pogwałcenie wolności słowa – powiedział Dzierżanowski.

Podkreślił, że dziennikarze tygodnika odmawiając w środę wydania nagrań, chronili standardy pracy dziennikarskiej i zapewnił, że zachowaliby się tak samo niezależnie od tego, jaka opcja polityczna byłaby przy władzy. – Nie mamy wątpliwości, że tylko obecność mediów uchroniła wczoraj redakcję "Wprost+" przed odebraniem przez agentów ABW materiałów dokumentujących m.in. nasze śledztwa dziennikarskie – zaznaczył.

Odnosząc się do apelu premiera o natychmiastowe ujawienie wszystkich materiałów z podsłuchów, odpowiedział: "W demokratycznym kraju o tym, kiedy i w jakiej formie ukazują się publikacje w gazetach i w mediach, decydują redaktorzy naczelni, a nie szefowie rządów i we "Wprost" będzie tak samo".

"Wprost" upublicznił nagrania, na którym słychać, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 r. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 r. do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.

W innej nagranej rozmowie b. wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz miał mówić Sławomirowi Nowakowi, że użył swych wpływów do zablokowania kontroli skarbowej u żony Nowaka. W sprawie treści tej rozmowy Prokuratura Okręgowa Warszawa - Praga wszczęła w poniedziałek śledztwo.

PAP

Wiadomości

Sejm zaczął obrady. U nas obejrzysz transmisję! [LIVE]

Fundacja Dobrych Uczynków. Czym się zajmuje oraz komu pomaga?

W Tatrach silny wiatr i spore ochłodzenie...

Jesienne risotto z dynią: kremowy smak na chłodne dni

Kaleta: Zbigniew Ziobro jest nadal w słabym stanie

Zenon Martyniuk zaskakuje! Zdradził, jak dba o swoją przyszłą emeryturę

Zabito 125 krokodyli. Wiemy co było przyczyną...

Sakiewicz: nie pierwszy raz głosy Polonii zadecydowały o wyborze prezydenta USA

Gdynia: Radni PiS przeciwko likwidacji PKP Cargotabor

Polska 25 września – co wydarzyło się tego dnia

AKTUALIZACJA

Mimo choroby, wciąż polują na Ziobro. Znamy termin przesłuchania!

Ulewa, silny wiatr i burze. Taka czeka nas środa

TRZEBA ZOBACZYĆ!

NASZ NEWS: Podejrzani o nadużycia z posadami w państwowym gigancie energetycznym

Chcą przesłuchać Ziobrę za wszelką cenę. Nawet bez badań

Wójcik: mam nadzieję, że Zbigniew Ziobro wróci do polskiej polityki

Najnowsze

Sejm zaczął obrady. U nas obejrzysz transmisję! [LIVE]

Kaleta: Zbigniew Ziobro jest nadal w słabym stanie

Zenon Martyniuk zaskakuje! Zdradził, jak dba o swoją przyszłą emeryturę

Zabito 125 krokodyli. Wiemy co było przyczyną...

Sakiewicz: nie pierwszy raz głosy Polonii zadecydowały o wyborze prezydenta USA

Fundacja Dobrych Uczynków. Czym się zajmuje oraz komu pomaga?

W Tatrach silny wiatr i spore ochłodzenie...

Jesienne risotto z dynią: kremowy smak na chłodne dni