Kilka tysięcy strażaków walczy z pożarami lasów i nieużytków

Jak poinformowały dzisiaj władze, kilka tysięcy strażaków walczy z 33 pożarami lasów i nieużytków rolnych w Portugalii.
Najwięcej pożarów trawi północ i środek kraju...
Większość akcji gaśniczych koncentruje się w północnej i środkowej części kraju.
Największy pożar trawi duże obszary drzewostanów w gminie Arouca, na północnym zachodzie kraju, gdzie z żywiołem zmaga się prawie 600 strażaków wspieranych przez okoliczną ludność.
Dwa inne duże pożary rozprzestrzeniają się przy północnej oraz wschodniej granicy Portugalii z Hiszpanią, odpowiednio w gminach Ponta da Barca oraz Penamacor. W sumie z ogniem w kompleksach leśnych walczy tam ponad 800 strażaków.
Są niestety ofiary i ranni...
Od niedzieli na skutek trawiących Portugalię pożarów zginęła jedna osoba, a 17 zostało rannych. Większość poszkodowanych doznała poparzeń lub zatruła się dymem.
Wieczorem w poniedziałek ucierpiało sześciu strażaków, z czego pięciu na skutek wypadku pojazdu gaśniczego w miejscu szalejącego żywiołu.
We wtorek walkę z ogniem utrudnia duże wysuszenie terenu oraz porywisty wiatr, który zmienia kierunek przemieszczania się ognia.
Przed północną wznowiono ewakuację mieszkańców kilku wsi, do których zbliżył się pożar. Ogień odciął jednak drogę ucieczki mieszkańcom wsi Ermida. Okoliczna ludność schroniła się na noc w miejscowym kościele.
Przedstawiciele obrony cywilnej, cytowani przez portugalskie media, nie wykluczają, że przyczyną większości pożarów mogło być celowe podłożenie ognia.
Źródło: Republika, x.com, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Poranek Radia
Wiadomości
Lubnauer uderza w Episkopat, który ostrzega przed lewacką "edukacją zdrowotną". Mówi o ideologii i polityce
TRZEBA ZOBACZYĆ!
W maju jedno, dzisiaj drugie. Tak Donald Tusk zmienił zdanie ws. 800 plus dla Ukraińców [WIDEO]
Najnowsze

TRZEBA ZOBACZYĆ!
W maju jedno, dzisiaj drugie. Tak Donald Tusk zmienił zdanie ws. 800 plus dla Ukraińców [WIDEO]

Tysiące osób bez prądu, zamknięte lotnisko po przejściu burzy piaskowej w Phoenix

Morawiecki chwali weto prezydenta ws. 800 plus dla niepracujących Ukraińców. Mówi o problemach z budżetem
