W Polsce trudniej będzie odebrać dzieci rodzicom. Wedle dotychczasowego prawa posępowania na podstawie Konwencji Haskiej mogło toczyć się w każdym sadzie rejonowym.
Było to swoiste kuriozum na skalę Europejską, bo np. w Wielkiej Brytanii tego typu uprawnienia miały zaledwie trzy sądy, W Nieczech 22, a w Czechach, Szwecji i na Litwie tylko jeden.
Do Sejmu trafił projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. – Będzie to pierwsza kompleksowa zmiana, która reguluje kwestie postępowania przed sądami na podstawie Konwencji Haskiej – powiedział portalowi TVP Info Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Nowa ustawa zakłada, że postępowania w pierwszej instancji o wydanie dziecka na podstawie Konwencji Haskiej będą mogły być prowadzone tylko przed 11 sądami okręgowymi w Polsce.
– Specyfika tych spraw oraz konwencyjny wymóg szybkiego ich rozpoznania wymaga skoncentrowania ich w ręku sędziów z dużym doświadczeniem. Instrumentem temu służącym będzie zatem powierzenie rozpoznawania spraw o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, toczących się na podstawie Konwencji Haskiej z 1980 r., w pierwszej instancji sądom okręgowym, mającym siedzibę w miejscowości stanowiącej siedzibę sądu apelacyjnego – możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu.
Po wyroku I instancji będzie możliwość odwołania do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Orzekaniem w procesach na temat wydania dziecka ma zajmować się 30 sędziów.
Nowe prawo powinno zacząć obowiązywać w połowie przyszłego roku.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Dzisiaj informacje TV Republika 09.11.2024 | Republika
Giertych chce zmiażdżyć i rozliczyć PiS. W odpowiedzi otrzymał serię celnych ripost
Krajewski: obecna władza nie respektuje Konstytucji RP i równych zasad gry | Gość Dzisiaj
Strzelał z karabinu w kierunku posesji sąsiadów. W domu miał arsenał broni