Gościem "Polski na Dzień Dobry" była Karina Walinowicz - analityk Ordo Iuris. Rozmowa dotyczyła prześladowania chrześcijan na świecie. - W Warszawie trwa ogromna międzynarodowa konferencja OBWE, w ramach której nasz instytut zorganizował wydarzenie dotyczące przestępstw z nienawiści, poruszyliśmy temat przestępstw nienawiści wobec chrześcijan - powiedziała Karina Walinowicz.
– OBWE umożliwiło zorganizowanie nam takiego spotkania. Jest to temat, który będzie coraz częściej wypływał na forum międzynarodowym. Raport Ordo Iuris wskazuje na to, że skala prześladowań na świecie jest ogromna. Chrześcijanie są prześladowani w niemal 128 państwach na świecie. Co roku przez prześladowania ginie około 100 tys. chrześcijan. To są liczby, które mówią o śmierci, a są jeszcze gwałty, kradzieże - podkreśliła analityk Ordo Iuris.
"W Europie widać chrystianofobię, kwestia marginalizacji chrześcijan i tzw. miękkiej przemocy"
– W Europie widać chrystianofobię, kwestia marginalizacji chrześcijan i tzw. miękkiej przemocy. We Francji dzieją się niepokojące zjawiska ograniczające wolność słowa, np. w stosunku do osób o poglądach pro-life. Ustawa przewiduje sankcje za zniechęcanie do aborcji. Coraz bardziej widoczne jest zjawisko dyskryminacji chrześcijan - stwierdziła Walinowicz.
"Prawo szariatu coraz bardziej wkracza również na tereny Europy"
– Należałoby się odnieść do ogólnych działań i prądów politycznych, które mają na celu zniszczenie rodziny i zniszczenia wartości, na których opiera się społeczeństwo. Objawia się to w kontekście prawa do życia, odbierania dzieci przez urzędy. Na konferencji prezentowaliśmy przykłady odbierania dzieci przez Norwegię. Zaprezentowaliśmy także 8 spraw, które toczą się przed ETPC - mówiła Karina Walinowicz.
– Pokazuje to, jak bardzo wątłe postawy wystarczają, by dzieci były odbierane rodzicom i umieszczane w rodzinach zastępczych. Kolejny groźny problem to wojujący islam. Prawo szariatu coraz bardziej wkracza również na tereny Europy. To jest bardzo poważny problem - powiedziała Kalinowicz.