Do końca czerwca MON przedstawi koncepcję tworzenia Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Jeszcze w tym miesiącu ma się rozpocząć pobór do pierwszych cyberjednostek w Wojskach Obrony Terytorialnej.
Wiceminister obrony Tomasz Zdzikot potwierdził wejście w kolejną fazę konsolidacji informatycznych struktur Wojska Polskiego.
Wiceminister podkreślił, że w ramach programu cyber.mil.pl prowadzonych jest około stu programów, które mają zwiększyć cyberbezpieczeństwo. Wśród nich najważniejsze dotyczą zainteresowania pracą na rzecz polskiej armii naszych młodych naukowców. Wiceminister wskazał nie tylko na studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy każdego roku wygrywają olimpiady informatyczne, ale też wybitnych podchorążych, którzy z sukcesem startują w konkursach NATO.
Dlatego MON poszerza liczbę miejsc na studiach na uczelniach wojskowych, a we wrześniu otworzy liceum informatyczne przy Wojskowej Akademii Technicznej.
Pułkownik Przemysław Przybylak komendant Centrum Operacji Cybernetycznych podkreśla, że podczas tworzenia cyberarmii nie można ograniczać się tylko do działań obronnych.
Dlatego nie wyklucza służby w szeregach polskiego wojska hakerów, jednak podkreśla, że nie chodzi o internetowych przestępców, a o tak zwanych "ethical hakerów", którzy chociaż mają takie same kompetencje, to działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
W Jastarni wiceminister Tomasz Zdzikot zainaugurował czwartą Letnią Szkołę Cyberbezpieczeństwa, która służy do wymiany doświadczeń na temat zagrożeń w sferze teleinformatycznej między przedstawicielami różnych instytucji państwa odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.