W sieci wrzawa po ataku koalicji 13 grudnia na IDEAS NCBR
Wczoraj na platformie X odwołany z funkcji szefa IDEAS NCBR wybitny naukowiec, jeden z najbardziej cenionych na świecie profesor Piotr Sankowski zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym opisał on swoją walkę o rozwój nauki w Polsce. Po jego wpisie w sieci zawrzało! Komentujący oskarżają rząd o niszczenie wielkiego dorobku polskiej nauki.
Środowiska naukowe w Polsce, te które osiągają sukcesy międzynarodowe są oburzone ostatnimi informacjami o rezygnacji sześciu wybitnych ekspertów z dziedziny sztucznej inteligencji z członkostwa w radzie naukowej IDEAS NCBR. Są to m.in. profesor Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie, profesor Aleksander Mądry z Massachusetts Institute of Technology, profesor Wojciech Samek z Fraunhofer Heinrich Hertz Institute oraz Zofia Dzik z Instytutu Humanites. Wszyscy oni opuścili radę naukową w proteście usunięcia prezesa instytutu, jednego z najwybitniejszych naukowców na świecie prof. Piotra Sankowskiego przez rząd koalicji 13 grudnia. Profesor Sankowski został zastąpiony przez dr. hab. Grzegorza Borowika. Po tej decyzji ruszyła lawinowo krytyka obozu rządzącego, który oskarżony jest o niszczenie dorobku polskiej nauki oraz wybitnych naukowców. A na czele „hejterów” polskiej nauki nie kto inny, jak wychowanek sowieckiej ideologii Maciej Gdula, który napisał, że IDEAS NCBR nie przynosi zysków, więc należy „obrać nowy kurs”.
Wczoraj po raz pierwszy od wybuchu tej afery, głos zabrał sam profesor Sankowski, który na platformie X napisał:
IDEAS NCBR to projekt, w który zaangażowałem się aby budować AI w Polsce. Po to aby kluczowe dla rozwoju nauki rzeczy działy się tutaj, a nie za “wielką wodą” i przy udziale wszystkich osób, mogących realnie wspierać aspiracje Polski w tym zakresie. Założeniem IDEAS było i jest tworzenie wspólnej płaszczyzny dla tych, którzy chcieli tworzyć polskie rozwiązania w obszarze AI i uczenia maszynowego oraz wspierać badaczy w tym obszarze. IDEAS wspólne z uczelniami kształci młodych naukowców: w uczelniach robią oni doktoraty, jednocześnie w ramach IDEAS pracują w zespołach nad dodatkowymi projektami badawczymi umotywanymi zastosowaniami, co miało ich zachęcić do pozostania w Polsce. IDEAS zachęciło i zachęca czołowe polskie i zagraniczne nazwiska do prowadzenia i pracowania w tych zespołach w Polsce, tworząc wzorowany na najlepszych wzorcach model komercjalizacji, przez spółki spin-off, z aktywnym udziałem twórców. Z biznesem rozpoczęło wzorcową pracę nad projektami zmieniającymi całe branże. Założenia te były wynikiem szerokich konsultacji, zaś ich realizacja spotykała się z aprobatą naszych interesariuszy: nauki i biznesu w kraju i za granicą (…) Ten cel nigdy nie był łatwy, a nasza organizacja od początku mierzyła się z wieloma wyzwaniami. Mimo to udawało nam się żeglować w taki sposób, aby ten nasz wspólny okręt nie dał się sztormom i szkwałom. Przede wszystkim dlatego, że wspólnie wierzyliśmy i realizowaliśmy idee IDEAS. To ogromna praca, wiele nieprzespanych nocy oraz niezliczona liczba rozmów, a przede wszystkim zapewnień partnerów, że organizacja, którą tworzymy jest stabilna. Bez tego nie byłaby w ogóle możliwa współpraca badawcza z wiodącymi firmami technologicznymi, takimi jak Amazon, Snowflake, xAI, ani konstruktywnej współpracy edukacyjnej z 11 polskimi ośrodkami naukowymi (…)
I dalej profesor kontynuował:
IDEAS to naprawdę nie był łatwy projekt, ale się udało i osiągnęliśmy bardzo wiele. Przede wszystkim nasza instytucja została trwale wpisana w międzynarodową tkankę badawczą skupiającą najlepsze instytucje na świecie i w Europie, np. ELLIS, ADRA, projekt ELIAS, a także liczne inne projekty badawcze, np. NCN, czy ERC i to wszystko w zaledwie trzy lata od początku tej instytucji. Spływające ze świata głosy wsparcia nie są przypadkowe i wyraźnie potwierdzają jakość wykonywanej przez nas pracy. (…) Właśnie dlatego tak doskonali naukowcy zajmujący się AI i uczeniem maszynowym jak Marcin Moskalewicz, Bartłomiej Twardowski, czy Przemysław Musialski wrócili po wieloletnich pobytach za granicą do Polski wierząc, że jest długofalowa szansa na budowanie swojej kariery naukowej właśnie tutaj. Dla mnie osobiście najsmutniejszym momentem jest ten, gdy usłyszałem od nich, że ponownie rozważają wyjazd z Polski. Ostatnie miesiące naszej działalności nie należały do najłatwiejszych, choćby uniemożliwianie nam podpisana okupionych wielomiesięczną pracą i wynegocjowanych umów z wybitnymi badaczami zagranicznymi, posiadaczami prestiżowych grantów Europejskiej Rady Naukowej (ERC), którzy byli gotowi przyjechać do Polski. Dlaczego poprzez niezrozumiałe i nagłe odchodzenie od działających strategii tak efektywnie zniechęcamy najlepszych badaczy do pracy w naszym kraju, który w tym samym czasie odnosi tak ogromne sukcesy ekonomiczne? Czy naprawdę w momencie gdy staliśmy się krajem wysoko rozwiniętym, nie stać nas na zatrudnianie najlepszych naukowców na świecie aby prowadzili badania dla nas?
Profesor Sankowski stwierdził, że
tylko dzięki globalnym innowacjom, właśnie takim jakie robiliśmy w IDEAS NCBR, polska gospodarka będzie się dalej szybko rozwijać. Wszystko w IDEAS NCBR robiliśmy zgodnie z przepisami, cała nasza działalność jest od samego początku transparentna i przemyślana. Przedsięwzięcie zostało przygotowane w uzgodnieniu z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przy aktywnym głosie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostało zaplanowane w perspektywie wieloletniej, a strategia została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w której skład wchodzą przedstawiciele ministerstw i świata nauki. Realizacja i aktualizacja strategii oraz działania taktyczne były przygotowywane i realizowane pod nadzorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i członków wybitnej Rady Naukowej IDEAS. Realizowane przez nas prace były zgodne z tymi planami i ramami, co widać po wynikach audytu przeprowadzonego na początku roku w spółce, czy wynikach innych zewnętrznych corocznych kontroli, jak również z corocznie udzielanymi absolutoriami z naszej działalności. Dbaliśmy o najwyższe standardy komunikacji, współpracy międzynarodowej i promocji nauki poprzez organizację wysokiej jakości eventów takich jak chociażby spotkanie z Samem Altmanem. Wszystko to robiliśmy z troską o Polską naukę i potencjał pracujących tu naukowców. Staraliśmy się również współtworzyć i wspierać scenę startupową. I pomimo trudności, czasem nawet wpadek, działaliśmy i zmienialiśmy oblicze polskiej nauki. To wszystko działo się dzięki niezwykłemu zaangażowaniu wszystkich pracowników, elastyczności organizacji i naszej wierze w to, że można zbudować w Polsce instytucję naukową na światowym poziomie. Jedyne czego potrzebujemy, to móc ten projekt kontynuować
Przede wszystkim chcę zacząć od słowa: dziękuję. Tym, którzy tak licznie zaangażowali się we wsparcie dla mnie, mojego zespołu, tego co robiliśmy i bardzo chcemy robić nadal.@IDEAS_NCBR to projekt, w który zaangażowałem się aby budować AI w Polsce. Po to aby kluczowe dla…
— Piotr Sankowski (@piotrsankowski) September 30, 2024
Pod wpisem profesora zaroiło się od razu od komentarzy.
Oto niektóre z nich:
Panie Profesorze,
Na pewno nie zostawimy tego tematu. Polski nie stać na utratę świetnych naukowców. Widać już środowiskową i społeczną mobilizację, ale trzeba ją podtrzymać, żeby na niektórych wreszcie zrobiła wrażenie.
Jako Poseł do Parlamentu Europejskiego, w Komisji Rynku… https://t.co/1jwH1Q5gME— Piotr Müller (@PiotrMuller) October 1, 2024
Miażdżace dla ekipy Tuska z Lewicy słowa prof. Sankowskiego. Zespół wybitnych ekspertów opuszcza Polskę, a uznani zagraniczni naukowcy, którzy mieli dołączyć do polskiego zespołu nie podpiszą wynegocjowanych umów. Dramat i wstyd w międzynarodowym środowisku naukowym‼️⬇️ https://t.co/jfY6LuJrrN
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) September 30, 2024
"Będzie dobrze panie bobrze?" 😉 https://t.co/eJiJ4f4MVf
— Robert Gwiazdowski (@RGwiazdowski) September 30, 2024
Jesli gdzies powinien byc audyt, to chyba w @MNiSW_GOV__PL. Byly prezes @IDEAS_NCBR pisze wlasnie, ze spolka miala wynegocjowane umowy z czolowka swiatowych badaczy, zagranicznych zdobywcow grantow ERC. Nie doszly do skutku.
"Ostatnie miesiace [...] uniemozliwianie nam podpisana… https://t.co/uIeNWjqvfC— anna wittenberg (@annawitten) September 30, 2024
Źródło: X.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.