Jeżeli popatrzymy na cały program Centralnego Portu Komunikacyjnego, to on właśnie prowadzi do znacznego ograniczenia emisyjności dwutlenku węgla - powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała, na antenie TV Republika.
Wiceminister infrastruktury w programie „W punkt” opowiedział o szczegółach Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli węźle przesiadkowym między Warszawą i Łodzią, który będzie łączył transport lotniczy, kolejowy i drogowy.
Zdaniem Marcina Horały, w przyszłości ludzie zamienią transport powietrzny i kołowy, na transport kolejowy.
- Krótkodystansowy ruch lotniczy taki jak np. Gdańsk - Warszawa będzie niedługo zanikać, ponieważ będzie zastępowany przez kolej dużych prędkości.
Wśród priorytetów infrastrukturalnych #UE TEN-T znalazł się odcinek CMK-Północ, linii kolejowej biegnącej przez #CPK, #Płock i dalej w kierunku Grudziądza. Z Płocka da się dojechać do @warszawa w ok. 40 min I @PetroNews_pl https://t.co/mTobjIJvK3 pic.twitter.com/3X8HCkwhLt
— Centralny Port Komunikacyjny (@STH_Poland) December 28, 2021
- Natomiast jeśli chodzi o loty międzykontynentalne, to one są znacznie mniej emisyjne, bo samolot spala najwięcej podczas startu i lądowania, niż podczas równego lotu.
Jak zaznaczył Marcin Horała, przyjęte harmonogramy zmierzają do zakończenia prac do 2027 roku.