„W myśleniu o małżeństwie nie może być egoizmu czy hedonizmu”. Abp Jędraszewski podczas Pielgrzymki Rodzin
Ponad 60 tysięcy osób uczestniczyło w 29. Pielgrzymce Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. W homilii podczas mszy świętej arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślił, że poprzez sakrament małżeństwa Bóg chce wkroczyć w życie kobiety i mężczyzny i je ubogać. Przestrzegał jednocześnie przed zgubnym myśleniem o małżeństwie w kategoriach ekonomicznych i socjologicznych.
- W myśleniu o małżeństwie nie może być egoizmu czy hedonizmu. Ma być prawda o chrystusowym krzyżu, o miłości ofiarnej, która myśli przede wszystkim o drugim — mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski do rodzin w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
W niedzielę do kalwaryjskiego sanktuarium pielgrzymowały rodziny Archidiecezji Krakowskiej. Mottem pielgrzymki były słowa zaczerpnięte z adhortacji „Amoris laetitia” papieża Franciszka: „Wezwani do życia sakramentalną łaską, która udoskonala miłość małżeńską”.
Abp Marek Jędraszewski w homilii podczas mszy św. mówił, że dla Boga wszystko jest możliwe.
- Wszystko jest możliwe także dla człowieka, który otworzy się na boże słowo i będzie starał się żyć na co dzień bożą rzeczywistością. To otwarcie się na słowa Ewangelii mówiące o życiu w sposób szczególny odnosi się do życia małżeńskiego i rodzinnego — podkreślił.
Myślenie czysto kalkulujące jest zagrożeniem dla rodziny
Metropolita, nawiązując do motta tegorocznej pielgrzymki, wskazał, że „na miłość małżeńską i życie rodzinne trzeba umieć patrzeć w kategoriach przychodzącego do nas Pana Boga, który chce, abyśmy wkraczając w tajemnicę poczęcia i rodzenia się nowego życia, stali się bliscy Stwórcy”.
- Zdajemy sobie jednak sprawę, jak myślenie czysto kalkulujące — opłaca się, nie opłaca, warto, nie warto — coraz bardziej brutalnie wchodzi w nasz sposób myślenia o wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej. To właśnie z czysto ludzkiego myślenia wynika rozszerzająca się swoista plaga związków nieformalnych ludzi, żyjących w takich wspólnotach, a niemających nawet żadnych przeszkód ku temu, by zawrzeć małżeństwo. To nieszczęście społeczne dotyka Polskę również w postaci coraz liczniejszych rozwodów — mówił w homilii.
Zdaniem metropolity, wśród ludzi zaczyna dominować patrzenie na małżeństwo i rodzinę w kategoriach czysto socjologicznych i ekonomicznych.
- Wiemy, że niektórzy zawierają małżeństwa w ten sposób, że już od samego początku doprowadzają do rozdziału majątku. Z góry się liczą, że kiedyś ono pęknie. To myślenie ekonomiczne przejawia się także w tym, że myśli się o potomstwie w kategoriach: ile mnie dziecko będzie kosztowało? — mówił.
Abp Marek Jędraszewski wskazał, że innym przejawem „ziemskiego spojrzenia na małżeństwo i rodzinę” jest „pokusa egoizmu i wygodnictwa”.
- To traktowanie życia w kategoriach czysto przyjemnościowych. Jeżeli tak się zaczyna o rodzinie myśleć, to nie dziwmy się słowom, które ostatnio zrobiły tak wielką „karierę” w mediach społecznościowych, w wypowiedzi pewnego polityka, który stwierdził, że macierzyństwo to udręka dla kobiety przynajmniej na 20 lat — mówił.
Jędraszewski: Trzeba otworzyć się na bożą rzeczywistość małżeństwa
Duchowny podkreślił, że myślenie o rodzinie w kategoriach socjologicznych, ekonomicznych, hedonistycznych, otwiera się przestrzeń dla jej ogromnego kryzysu.
- Dlatego trzeba się otworzyć na bożą rzeczywistość małżeństwa, na wizję rodziny, która powstała w zamyśle Boga, gdy stworzył kobietę i mężczyznę, i błogosławił ich wspólnocie, błogosławił potomstwu. Trzeba zrozumieć, czym jest sakrament małżeństwa — wskazywał.
Abp Jędraszewski dodał, że sakrament małżeństwa jest otwarciem na Boga, który chce błogosławić rodzinie. Podkreślił, że ślub zawarty przed Bogiem i potwierdzony przez Kościół jest „przekroczeniem czysto ziemskiego myślenia o związku kobiety i mężczyzny”.
- Nie może być w naszym myśleniu o małżeństwie żadnego socjologizmu, egoizmu, czy hedonizmu. Ma być prawda! Każdego dnia na nowo odkrywana. Prawda o chrystusowym krzyżu, tzn. o miłości ofiarnej, z siebie dla drugiego, zatroskaniu o jego szczęście na ziemi, ale i w szczęście wieczne. To miłość, która myśli przede wszystkim o drugim, o tym, aby ktoś ze mną był szczęśliwy. Prawda o miłości zawarta w krzyżu Jezusa jest zaprzeczeniem wielkiej pochwały egoizmu, która płynie ze współczesnej, neopogańskiej kultury — podkreślił duchowny w homilii.
Pielgrzymkę rozpoczęło w niedzielę nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wiernym towarzyszyły rozważania Beaty i Wojciecha Kudybów. Msza św., która zgromadziła dziesiątki tysięcy wiernych, odprawiona została przy ołtarzu polowym.
W wyniku aborcji zabitych zostaje 42 mln dzieci na świecie
Podczas pielgrzymki w sanktuarium Kalwarii Zebrzydowskiej obecny był dzwon „Głos Nienarodzonych”, w który jako pierwszy uderzył papież Franciszek. Fundacja „Życiu Tak” podała, że ma on „uwrażliwiać i przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego dziecka poczętego”. Jak przypomniano, co roku na świecie w wyniku aborcji zabitych zostaje ponad 42 mln dzieci.
Rodziny pielgrzymowały do Kalwarii Zebrzydowskiej po raz 29.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest duchowym centrum Małopolski. Zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. W mszy świętej — oprócz licznych rodzin — wzięły udział władze samorządowe i małopolska kurator oświaty. Uczestniczyli w niej także rodzice prezydenta RP.
Trwa XXIX Pielgrzymka Rodzin @ArchKrakowska pod hasłem „Wezwani do życia sakramentalną łaską, która udoskonala miłość małżeńską". Modlitwie tysięcy pątników przewodniczy J.E. abp Marek Jędraszewski, mertopolita krakowski.@EpiskopatNews @bernardyni pic.twitter.com/nmlOhAoHhV
— Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaria Zebrzydowska (@Sankt_Kalwaria) September 5, 2021