W całej Polsce odbędą się Orszaki Trzech Króli. Ze względu na pandemię w ograniczonej formule
Według organizatorów, w całym kraju ma to być 2500 mini-orszaków. Dodatkowe propozycje na świętowanie Epifanii to spacer orszakowy w gronie rodzin czy wspólne kolędowanie. Hasło tegorocznych jasełek to cytat z Pieśni Jana Kochanowskiego "Panu dzięki oddawajmy".
Przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych powiedział, że epidemia wymusiła zupełną zmianę formuły dorocznego wydarzenia. Sposób organizacji mini-orszaków będzie zróżnicowany - od konnych przejazdów królów, po korowody samochodowe i motocyklowe.
Piotr Giertych mówił też jak będzie wyglądał orszak warszawski. - Będzie symboliczny orszak 5-osobowy, Trzech Króli i Święta Rodzina. Nie budujemy scen, nie tworzymy nagłośnienia, więc nie ma po co przyjść. Ale z drugiej strony byliśmy na Placu Zamkowym, gdzie dużo osób spaceruje. My za to nie odpowiadamy, my nie zapraszamy nikogo, ale ludzie są i chodzą na spacery. Mamy nadzieję, że nie sprowokujemy do zgromadzenia - wyjaśnił.
Warszawa: Baltazarem zakonnik z Togo
Królów w stolicy z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego przewiezie specjalny pojazd. W rolę jednego z monarchów - Baltazara - wcieli się pochodzący z Togo werbista, o. Eric Kossi Hounake z parafii św. Jadwigi Śląskiej na Żeraniu. Duchowny cieszy się ze swej królewskiej roli.
- Próby były, stroje są gotowe, będę miał mirrę. Nasza obecność na orszaku ma wymiar misyjny i symboliczny, dlatego też cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu. Jest to forma świadectwa wiary - powiedział odtwórca roli króla Baltazara.
Inne formy świętowania
Organizatorzy proponują również spędzenie świątecznego dnia poprzez inne formy tegorocznego Orszaku. Jedna z nich spacer orszakowy z grą miejską dla osób, które w poprzednich latach brały czynny udział w korowodach jako aktorzy. Inna możliwość to wspólne śpiewanie kolęd w kościołach.
W sumie organizatorzy przygotowali 700 tysięcy koron, 350 tys. gazetek orszakowych, 300 tys. śpiewników i tyle samo naklejek. Trafiły one do organizatorów mini-orszaków.
Kolejna propozycja na świętowanie 6 stycznia to orszakowy challenge kolędowy. Polega on na umieszczeniu w sieci filmiku z rodzinnego lub grupowego śpiewania jednej z wybranych kolęd czy pastorałek. Następnie należy nominować kolejne osoby do wyzwania.