Przejdź do treści
W Poznaniu obchody 95. rocznicy powstania wielkopolskiego
Radomil/CC

Wygranego powstania i dobrze wykonanej pracy pogratulował Wielkopolanom prezydent Bronisław Komorowski w nagraniu odtworzonym w Poznaniu podczas centralnych uroczystości upamiętniających 95 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

Uroczystości zorganizowano przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Prezydenta RP, rządu, a także parlamentarzyści, władze regionalne i lokalne, wojsko, poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta.

- W 95 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego chciałbym nie tylko pogratulować nam wszystkim udanego powstania, ale również dobrze wykonanej pracy. Tak właśnie po poznańsku, po wielkopolsku, gdzie musi być porządek, gdzie jak się pracuje - pracuje się solidnie - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że Wielkopolska dała bardzo wiele wolnej Polsce, powstałej m.in. w wyniku powstańczej wygranej. Jak podkreślił, zwycięskie powstanie było poprzedzone solidną pracą narodową na rzecz utrzymania niezależności ekonomicznej i kulturalnej całego regionu.

- Warto też pamiętać, że po powstaniu wielkopolskim to normalna praca dała wyjątkowo wiele całej ojczyźnie w postaci dobrych, wykształconych, przygotowanych kadr urzędniczych, ludzi przygotowanych do prowadzenia różnych form aktywności społecznej i ekonomicznej - mówił Bronisław Komorowski.

- W Wielkopolsce lubimy podkreślać, że powstanie wielkopolskie było tak naprawdę jedynym zwycięskim powstaniem polskim. Jedynym, widocznym na tle wielu powstań, okupionych dramatycznymi stratami a nie przynoszącymi dobrych rezultatów. Myślę, że to jest dobre prawo Wielkopolan, poznaniaków, aby tak właśnie pamiętać te wydarzenia historyczne - zaznaczył prezydent, który objął obchody swoim patronatem.

W programie obchodów 95 rocznicy wybuchu powstania przewidziano też mszę św. w intencji powstańców celebrowaną pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.

Po południu na placu Wolności zaprezentowana zostanie inscenizacja powstańcza "Przysięgamy, że pamiętamy". Poznaniacy utworzą na płycie placu wielką, biało-czerwoną szachownicę. Ma to być nawiązanie do stulecia poznańskiego lotniska oraz rocznicy zdobycia go w styczniu 1919 r. przez powstańców. Lotnisko było ostatnim bastionem pruskiego oporu w okolicach Poznania. Przejęcie stojących na nim maszyn umożliwiło sformowanie kilku eskadr lotniczych, co dało początek polskiemu lotnictwu.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku.

pap
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Szpieg Tomasz Szmydt otrzymał azyl od Łukaszenki

Anusz: PiS i Konfederacja dzisiaj miałyby większość

Dziś o 21:10 „Kulisy manipulacji” o Hołowni i nie tylko

Zamknęli fabrykę, zwolnili ludzi. Ziemia dla dewelopera?

Karol Nawrocki z poparciem PiS

Kolejny protest rolników. Będą utrudnienia w ruchu

Express Republiki | 22.11.2024

Oszczercy zapłacą! Obrzydliwe kłamstwa o prezesie IPN znajdą swój finał w sądzie!

Ponad 70-krotny wzrost zachorowań na krztusiec

PSG z nakazem wypłaty Mbappe 55 mln euro

Nielegalna prokuratura rejonowa podważa orzeczenie TK ws. Dariusza Barskiego

85 lat temu niemieccy najeźdźcy wysiedlili mieszkańców Kościerzyny. Na Kaszubach pamięta się o tym do dziś

Wójcik: Tusk popełnił błąd ws.prawyborów - to rozsadza PO od wewnątrz

Potrzebujemy 14 mln pożyczki od miasta

Prokuratura grozi dziennikarzowi Republiki!

Najnowsze

Szpieg Tomasz Szmydt otrzymał azyl od Łukaszenki

Karol Nawrocki z poparciem PiS

Kolejny protest rolników. Będą utrudnienia w ruchu

Express Republiki | 22.11.2024

Oszczercy zapłacą! Obrzydliwe kłamstwa o prezesie IPN znajdą swój finał w sądzie!

Anusz: PiS i Konfederacja dzisiaj miałyby większość

Dziś o 21:10 „Kulisy manipulacji” o Hołowni i nie tylko

Zamknęli fabrykę, zwolnili ludzi. Ziemia dla dewelopera?