W Opolu Odra przybiera. Konieczna jest ewakuacja części mieszkańców
Jak informuje Nowa Trybuna Opolska, w Opolu odbyło się dziś kolejne posiedzenie miejskiego sztabu kryzysowego. Po zakończeniu obrad władze poinformowały, że uruchomiony zostanie polder Żelazna, co będzie wiązało się z koniecznością ewakuacji mieszkańców okolicznych domów.
- Poziom wody w Odrze przekroczył 5 metrów i wynosi teraz 5,42 m. Najprawdopodobniej do jutrzejszego poranka Odra w Opolu przekroczy 6 metrów, a następnie nawet 7 metrów. Przypominamy, że to o metr mniej niż w 2010 roku. To oznacza, że uruchomiony zostanie polder Żelazna, co z kolei będzie się to wiązało z ewakuacją mieszkańców ze znajdujących się tam 10 domów – przekazał Adam Leszczyński z opolskiego ratusza.
Jak informuje NTO, po zakończonej ewakuacji ma się rozpocząć montaż szandarów przy obwodnicy północnej w pobliżu Makro oraz na ulicy Jagiełły.
- Będzie się to wiązało docelowo z zamknięciem ruchu w tych miejscach – wyjaśnia Adam Leszczyński. - Jeśli chodzi o pozostałe rzeki i cieki wodne to sytuacja jest stabilna, a ich stan, podobnie jak Odry, jest monitorowany przez służby. Jednocześnie informuję, że straż oraz miejskie służby na bieżąco reagują na sygnały mieszkańców i w razie konieczności niosą niezbędną pomoc.
Opolski ratusz apeluje do mieszkańców, aby nie wchodzili do parku Nadodrzańskiego i na bulwary nad Odrą (które, z uwagi na sytuację powodziową, są zamknięte), a także na wały oraz instalacje hydrotechniczne. Zabronione jest też ściąganie już zamontowanych szandorów.
- Niestety w ostatnich godzinach mieliśmy do czynienia z takim sytuacjami. To nieodpowiedzialne zachowanie, które może zagrażać mieszkańcom Opola – informuje rzecznik opolskich władz.
Szandory to specjalne urządzenia hydrauliczne stosowane w celu kontrolowanego odprowadzania nadmiaru wody opadowej. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed powodzią poprzez zatrzymanie i opóźnienie przepływu wody, a następnie kontrolowane jej odprowadzenie do kanalizacji lub naturalnych cieków wodnych. Zastawki te są zazwyczaj umieszczane na przelewach lub wypływach zbiorników retencyjnych lub kanałów wodnych.
Źródło: NTO, Republika