Uwaga! Fatalna jakość powietrza po pożarze w Szczecinie – służby zalecają pozostanie w domach
Na skutek pożaru składowiska złomu i odpadów elektronicznych, do którego doszło w czwartek po południu w Szczecinie, służby stwierdziły znaczne pogorszenie jakości powietrza.
Służby poinformowały, że w akcji gaszenia pożaru składowiska uczestniczyły 43 zastępy straży pożarnej.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie przekazał, że w rezultacie pożaru jakość powietrza uległa znacznemu pogorszeniu. Stwierdzono zagrożenie dla osób: starszych, dzieci, osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatyków i osób uczulonych na zanieczyszczenia.
Służby zalecają, aby ograniczyć przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza przy wystąpieniu kaszlu, lub podrażnień gardła.
Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie na bieżąco badają jakość powietrza i wody.
W przedsiębiorstwie, na terenie którego doszło do pożaru zostanie przeprowadzona kontrola przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska.
#Szczecin: Duży #pożar na #Prawobrzeże - przy ul. Pomorskiej zapaliła się prawdopodobnie maszyna do rozdrabniania złomu, #ogień przedostał się także na składowane odpady. Ogromny słup dymu widoczny z kilku kilometrów. Na miejscu w tym momencie 7 zastępów straży. Fot.fb @RMF24pl pic.twitter.com/dZYFJbd8tt
— Dawid Siwek (@dawid_j_siwek) 20 września 2018
Według spółki będącej właścicielem składowiska, przyczyną pożaru był najprawdopodobniej samozapłon wynajętej maszyny do rozdrabniania surowców. Doszło do pożaru, który z urządzenia szybko przeniósł się na przygotowane do sprzedaży towary oraz czekający na demontaż sprzęt AGD.
Spółka straciła cenne towary w postaci wymontowanych z AGD surowców i zakład przetwarzania sprzętu oraz znajdujące się tam maszyny i urządzenia. Straty są znacznych rozmiarów i w dalszym ciągu trwa ich szacowanie - poinformowała spółka.