Przejdź do treści
22:03 "Financial Times": USA i UE przełamały impas w rozmowach na temat ceł i rozpoczęły poważne negocjacje, by nie dopuścić do wejścia w życie taryf, jakie prezydent Donald Trump zamierzał nałożyć na europejskich partnerów
21:43 Francja: rząd chce zaostrzyć kontrole przesyłek z towarami z Chin, takich jak platformy Shein i Temu
18:37 USA: Hadi Matar, mężczyzna który w 2022 r. ciężko ranił nożem powieściopisarza Salmana Rushdiego, został w piątek skazany na karę 25 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa
17:07 Sąd Rejonowy Lublin-Wschód uniewinnił dwóch policjantów od zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci mężczyzny, którego zatrzymali i obezwładnili podczas interwencji na jednej z ulic Lublina w sierpniu 2020 roku
16:03 Turcja: minister obrony Ukrainy Rustem Umierow poinformował, że podczas piątkowych rozmów w Stambule ukraińska i rosyjska delegacja omówiły możliwość przeprowadzenia wymiany jeńców w wymiarze 1000 na 1000 osób
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie W sobotę akcja Ruchu Obrony Granic na przejściu granicznym Zgorzelec/Görlitz. Protest przeciw paktowi migracyjnemu i wydaleniom z Niemiec rozpocznie się o godz. 12.00
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

O tym warto wiedzieć przed wyborami - o tym trzeba wiedzieć głosując

Źródło: canva.com

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował w trakcie piątkowej konferencji prasowej PKW, że uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich jest 28 mln 943 tys. 594 osoby. Najstarszy kandydat ma 76 lat, a najmłodszy - 38. Szef Krajowego Biura Wyborczego z kolei przypomniał, co zabrać ze sobą na głosowanie i jak oddać ważny głos.

Sylwester Marczak wskazał, że na potrzeby niedzielnych wyborów prezydenckich utworzono 32 tys. 143 obwody głosowania. Z tego 29 tys. 815 stałych obwodów głosowania, a odrębnych 1812. Za granicą utworzono 511 obwodów do głosowania, a także pięć na statkach.

Marciniak przekazał, że według danych GUS liczba mieszkańców Polski to 35 mln 478 tys. 598 osób. "Przy czym liczba wyborców, tj. osób uprawnionych do głosowania wynosi 28 mln 943 tys. 594 osoby", poinformował szef PKW.

Przewodniczący PKW dodał, że jeśli chodzi o liczbę osób głosujących korespondencyjnie, to na godz. 11.30 w piątek "mamy informację o 9 tys. 553 osobach". Jeżeli chodzi o liczbę wyborców głosujących przez pełnomocnika, są to 28 tys. 383 osoby. Marciniak poinformował też, że wydano 333 tys. 923 zaświadczeń o prawie do głosowania.

Marciniak przekazał w piątek, że najstarszy kandydat startujący w wyborach prezydenckich ma 76 lat, a najmłodszy - 38 lat, co oznacza, że średnia wieku wynosi niespełna 51 lat. Wśród kandydatów kobiety stanowią 15,38 procent.

Na piątkowej konferencji szef PKW poinformował, że wszyscy członkowie ponad 32 tys. obwodowych komisji wyborczych to "prawdziwa armia" licząca 267 tys. 350 osób. Większość z nich - 245 tys. 350 osób - została zgłoszona i powołana spośród kandydatów przedstawionych przez komitety wyborcze. Pozostałe 22 tys. zgłosiło się indywidualnie. W zagranicznych komisjach obwodowych będzie pracować 5 tys. 57 osób.

Komisji wyższego szczebla, czyli okręgowych, powołano 49, a w ich skład wchodzi 307 osób. "Zawsze są to prawnicy, w większości sędziowie" - wskazał szef PKW.

Marciniak poinformował też, że łącznie wśród 13 kandydatów na urząd prezydenta jest 15,38 proc. kobiet, a 84,62 proc. mężczyzn. Najstarszy kandydat startujący w wyborach prezydenckich ma 76 lat, a najmłodszy - 38 lat, co oznacza, że średnia wieku wynosi niespełna 51 lat.

Szef KBW Rafał Tkacz przypomniał, że w dniu wyborów w lokalach wyborczych należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport lub aplikację mObywatel.

Podczas konferencji PKW Tkacz podkreślił, że każdemu wyborcy przysługuje wyłącznie jedna karta wyborcza i komisja nie może wydać kolejnej.

Wskazał, że przy wydawaniu kart komisja sprawdza, czy są one odpowiednio ostemplowane - na każdej karcie musi się znaleźć naniesiony wcześniej odcisk pieczęci PKW oraz pieczęć obwodowej komisji wyborczej, przystawiona przez członków komisji przed wydaniem karty do głosowania.

Komisja ma obowiązek zweryfikować, czy wyborca potwierdził otrzymanie karty własnoręcznym podpisem. Na każdej karcie do głosowania w porządków alfabetycznym wypisanych jest 13 kandydatów startujących w wyborach. Jeden róg karty do głosowania będzie ścięty, co - jak zaznaczył szef KBW - jest "elementem przewidziany w całym tym procesie"; ma ułatwić głosowanie osobom niewidomym.

Jeśli chodzi o sposób głosowania, to wyborca ma obowiązek postawić znak X (dwie przecinające się linie) w obrębie kratki przy nazwisku tylko jednego kandydata, na którego chce oddać głos. Szef KBW zaznaczył, że postawienie znaku X przy więcej niż jednym kandydacie bądź niepostawienie znaku X w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Konsternacja w NATO: USA rozpoczynają dyskusję o redukcji sił w Europie

Cerkiew będzie szkolić do służby w armii rosyjskiej. Ponure dane

FIFA potwierdza: Trump podjął decyzję w sprawie Mundialu 2026

Śmiertelna panika podczas rozdawania pomocy humanitarnej

Prezydent Mołdawii zagłosowała w wyborach na prezydenta Rumunii

Putin mianuje "krwawego generała" dowódcą wojsk lądowych

Koniec kampanii. Czego nie można robić podczas ciszy wyborczej?

Jak odzyskać Polskę? Sakiewicz: Wynik pierwszej rundy może być bardzo ważny

O tym warto wiedzieć przed wyborami - o tym trzeba wiedzieć głosując

"Zatrzymanie" i "inna czynność seksualna". Zarzuty dla 24-latka, u którego znaleziono zaginioną 11-letnią Patrycję

Puchar Świata w boksie: Julia Szeremeta ze złotem!

Zmarł prof. Zbigniew Chłap - lekarz, społecznik, naukowiec, wieloletni działacz „Solidarności”

Niemiecka policja pod Warszawą. Co oni tu robią?

Agora Klarenbacha tuż przed ciszą wyborczą

Inwazja szczurów, czyli wielki problem hokejowych mistrzostw świata w Szwecji

Najnowsze

Konsternacja w NATO: USA rozpoczynają dyskusję o redukcji sił w Europie

Prezydent Mołdawii zagłosowała w wyborach na prezydenta Rumunii

Putin mianuje "krwawego generała" dowódcą wojsk lądowych

Koniec kampanii. Czego nie można robić podczas ciszy wyborczej?

Jak odzyskać Polskę? Sakiewicz: Wynik pierwszej rundy może być bardzo ważny

Cerkiew będzie szkolić do służby w armii rosyjskiej. Ponure dane

FIFA potwierdza: Trump podjął decyzję w sprawie Mundialu 2026

Śmiertelna panika podczas rozdawania pomocy humanitarnej