Prezydent podpisał nowelizację kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zaostrza sankcje za łamanie prawa na drogach oraz za prowadzenie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Po wejściu przepisów w życie kierowca, który spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu lub narkotyków zostanie ukarany przez sąd zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Jednak górna granica okresu, na który będzie można utracić prawo jazdy wyniesie nawet 15 lat.
Jeśli kierowca ponownie spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu i był karany już wcześniej utraci prawo jazdy na zawsze.
Jedyną szansą, by po takiej wpadce ponownie zasiąść za kierownicą, będzie instalacja blokady alkoholowej w stacyjce samochodu, jednak będzie to możliwe dopiero po 10 latach obowiązywania zakazu prowadzenia aut.
Policja będzie mogła też odebrać prawo jazdy za jazdę z nadmierną prędkością. Za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h policjanci odbiorą kierowcy prawo jazdy na 3 miesiące.
Na taki sam czas utraci się uprawnienia, gdy policja zatrzyma kierowcę za przewożenie większej liczby osób, niż określa to dowód rejestracyjny pojazdu.