Ustawa o Radzie Mediów Narodowych wchodzi w życie

Dziś wschodzi w życie tzw. pomostowa ustawa medialna, która wprowadza nową instytucję – Radę Mediów Narodowych. Będzie ona powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Prezydent ma teraz 30 dni na wyznaczenie klubom opozycyjnym 14-dniowego terminu na zgłaszanie kandydatów do Rady.
Rada Mediów Narodowych ma liczyć pięciu członków, z których trzech ma powoływać Sejm, a dwóch – prezydent. Ich kadencja ma trwać 6 lat. Prezydent powołuje członków Rady spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne, czyli w tej kadencji PO i Kukiz'15.
Ustawa określa również ustawowe wymagania wobec kandydata na członka RMN. Członkiem RMN może zostać osoba, która: ma obywatelstwo polskie, wyróżnia się wiedzą i doświadczeniem w sprawach związanych z zadaniami i działaniem mediów, nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Wstajemy z Gminą Czorsztyn i Myślenicami – wakacyjne spotkania z kulturą, historią i lokalną energią
Sondaże pikują, wyborcy nie kryją rozczarowania. Dziś narada liderów koalicji 13 grudnia przed ogłoszeniem rekonstrukcji
Rzecznik Instytutu Pileckiego tłumaczy się ze skandalicznego wpisu o Maksymilianie Sznepfie. Przeprasza, ale za... "uproszczenie"
Najnowsze

Ruchniewicz pod okiem śledczych. "Nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków"

Błaszczak punktuje rząd Tuska: z taką władzą jak teraz, chaos będzie się tylko pogłębiał [WIDEO]

To było do przewidzenia. Wałęsa nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego
