Ustawa Nowoczesnej bublem prawnym? Sąd Najwyższy: Projekt nie powinien być dalej rozpatrywany

– Proponowane zmiany są wybiórcze i nie składają się w określoną całość, która byłaby oparta na ogólniejszych założeniach. Przedłożonemu projektowi ustawy nie powinien zostać nadany dalszy bieg legislacyjny – napisało Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, odnosząc się do projektu ustawy autorstwa Nowoczesnej, zakładającego ograniczenie przywilejów związków zawodowych.
Wybiórcze zmiany, zignorowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i wadliwa technika legislacyjna – to niektóre z zarzutów, jakie postawiło Biuro Analiz Sądu Najwyższego ustawie autorstwa partii Ryszarda Petru.
Projekt ustawy zakłada m.in. zniesienie trzech przywilejów związkowych poprzez pokrywanie przez pracodawcę kosztów stworzenia etatu związkowego, obowiązku zapewnienia pomieszczenia do działalności związkowej i obowiązku zbierania składek związkowych. Projekt ten zakłada również jawne finansowanie organizacji.
Jest to pierwszy projekt ustawy złożony przez ugrupowanie Ryszarda Petru od początku kadencji nowego Sejmu. – Nie piszemy ustaw, jak Prawo i Sprawiedliwość, na kolanie. Żeby napisać dobry projekt, trzeba usiąść z gronem eksperckim, skonsultować go, przemyśleć każdy zapis, nie pisać ustaw pod dyktando polityczne – skomentowała posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, tłumacząc w ten sposób dotychczasową bierność swojej partii.
Pierwsze czytanie projektu odbędzie się dziś wieczorem.
CZYTAJ TAKŻE:
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Wstajemy z Gminą Czorsztyn i Myślenicami – wakacyjne spotkania z kulturą, historią i lokalną energią
Sondaże pikują, wyborcy nie kryją rozczarowania. Dziś narada liderów koalicji 13 grudnia przed ogłoszeniem rekonstrukcji
Rzecznik Instytutu Pileckiego tłumaczy się ze skandalicznego wpisu o Maksymilianie Sznepfie. Przeprasza, ale za... "uproszczenie"
Najnowsze

Błaszczak punktuje rząd Tuska: z taką władzą jak teraz, chaos będzie się tylko pogłębiał [WIDEO]

To było do przewidzenia. Wałęsa nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego

Sondaże pikują, wyborcy nie kryją rozczarowania. Dziś narada liderów koalicji 13 grudnia przed ogłoszeniem rekonstrukcji
