Nie milkną echa ostatniej wizyty ścisłego kierownictwa polskiego rządu na Ukrainie. Mowa była o zacieśnianiu współpracy i to niemal na każdym polu. Temat został podjęty podczas niedzielnego programu "W PUNKT". Goście red. Katarzyny Gójskiej zgodzili się w każdym aspekcie podjętej przez premiera RP Mateusza Morawieckiego, czy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zagranicznej inicjatywy.
Wojciech Skurkiewicz, wiceminister MON
"To jest daleko idąca współpraca, która ma przynieść korzyści jednej i drugiej stronie. Dziś Polska jest ambasadorem Ukrainy, aby stała się wolnym krajem i członkiem UE. To pierwsze takie spotkanie pomiędzy rządami Polski i Ukrainy w bardzo poszerzonym gronie. Była prezentacja w wielu obszarach. Od kultury przez klimat, gospodarkę. Nie umniejszając kwestiom wojskowym. Trzeba też pamiętać, że Ukraina i Polska to ogromny potencjał. To łącznie 80 milionów ludzi", dodał wiceszef MON.
#WPunkt | @WSkurkiewicz (@MON_GOV_PL ): Traktat polsko-ukraiński ma na celu daleko idącą współpracę, która ma przynieść określone korzyści. Dziś Polska jest absolutnym orędownikiem Ukrainy w Europie.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) June 5, 2022
Krzysztof Grabczuk, poseł Koalicja Obywatelska
"My dzisiaj stajemy przed wielką szansą dla nowych pokoleń Polaków i Ukraińców. Historię trzeba zostawić i wyjaśnić. My dziś tę współpracę z Ukrainą powinniśmy zacieśnić. Wszelkiego rodzaju działania w tej materii będziemy wspierać. Platforma zawsze była za zacieśnianiem współpracy z Ukrainą i absolutnie w interesie Polski jest, by mieć jak najlepsze relacje."
#WPunkt | @GrabczukK (@Platforma_org): My dzisiaj stajemy przed wielką szansą dla młodych pokoleń Ukrainy i Polski. Musimy tę współpracę zacieśniać. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) June 5, 2022
Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS
"Oczywiście to ma znaczenie gospodarcze i militarne, ale także psychologiczne. Mimo wojny my staramy się organizować współpracę między dwoma krajami. Polska jest najważniejszym partnerem w przedsięwzięciu (planowanego przyp. red.) eksportu zbóż. Logistycznie to niesłychanie trudne zadanie. Do tej pory odbywało się to drogą morską, teraz musi lądową, kolejową i kołową. To jest 20 milionów ton".
#WPunkt | @ZbigniewKuzmiuk (@pisorgpl): Pokazujemy całemu cywilizowanemu światu, że kiedy na Ukrainie trwa wojna, my staramy się realizować normalną współpracę pomiędzy dwoma państwami. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) June 5, 2022
"Eksport ukraińskiego zboża to wsparcie dla północnej Afryki i północnego wschodu", kontynuował europarlamentarzysta. "Zapobieże masowej emigracji do tej części Europy. To zapobieże spekulacji w przypadku braku zboża. Gwałtownie rosną ceny. To jest sposób destabilizacji przez Putina, rynku surowców rolniczych, to się przekłada na wysoką inflację i niezadowolenie grup społecznych i dobrze, że próbujemy złagodzić te problemy", skwitował Zbigniew Kuźmiuk.
Marek Balt, europoseł Lewica
"Uważam, że to bardzo dobry kierunek, żeby bardzo zbliżyć się z Ukrainą, żeby być jeszcze większym ambasadorem Ukrainy w UE. Nawet moglibyśmy na tym trochę stracić, gdyby Ukraina weszła do Unii - w przypadku składki netto. Ale nie ma takich pieniędzy, żeby nie zainwestować w bezpieczeństwo."
"Ukraina ma olbrzymie nadwyżki energii elektrycznej, które można by eksportować do Polski", podkreślił Marek Balt. "Potrzebujemy rozwoju na polu handlu, ale i militarnym. Ukraina posiada technologie rakietowe, które można rozwijać i mogłyby stać się filarem bezpieczeństwa. Rakiety balistyczne krótkiego i średniego zasięgu moglibyśmy produkować wspólnie."
Cała audycja dostępna w oknie poniżej. Polecamy.