Przejdź do treści
07:01 Warszawa: Sprzedawali narkotyki przez aplikację, trafili do aresztu
06:54 RCB: w Otwocku i Karczewie woda niezdatna do spożycia i celów sanitarnych
06:26 USA: Prognozowane opady deszczu mogą doprowadzić do powodzi występujących raz na pokolenie
06:01 Wadowice: Rodzinne miasto Jana Pawła II uczci 20. rocznicę jego śmierci
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od dziś (1 kwietnia) Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie 2 kwietnia o godz. 16:30 na rynku w Suchej Beskidzkiej (Małopolska) odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców z kandydatem na prezydenta RP dr. Karolem Nawrockim
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na uroczystość upamiętnienia 20 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II, 2 kwietnia 2025 (środa), godz. 20.30, na Wzgórzu Papieskim przy Placu Jana Pawła II
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Uczelnia tylko dla zaszczepionych. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od grudnia

Źródło: Fot. Canva

Obowiązek przedstawienia certyfikatu szczepienia lub wyniku testu na koronawirusa przez studentów i pracowników wprowadziła prywatna Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie.

- Pracownicy Uczelni (dydaktyczni i administracyjny) zobowiązani są w Dziale Kadr do okazania certyfikatu szczepienia w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada 2021 r. Studenci wszystkich kierunków zobowiązani są do dostarczenia w Dziekanatach certyfikatów szczepień do 30 listopada 2021 r. Po tym terminie osoby niezaszczepione nie zostają dopuszczone do pracy oraz zajęć dydaktycznych - napisał w zarządzeniu rektor Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie prof. Witold Kłaczewski.

W komunikacie do zarządzenia wiceprezydent uczelni dr Mateusz Stefanek doprecyzował, że w przypadku studentów i pracowników dydaktycznych, którzy nie okażą certyfikatu szczepienia honorowane będą również aktualne ujemne wyniki testów. Pracownicy administracyjni, którzy nie ukażą certyfikatu lub testu będą kierowani do pracy zdalnej.

80 proc. kierunków to kierunki medyczne

- Szpitale nie chcą wpuszczać nam studentów na zajęcia praktyczne. Wysłały nam aneksy, że student nieszczepiony, który nie ma zaświadczenia za 48 godzin, że nie ma COVID-19 nie będzie mógł uczestniczyć w zajęciach – wyjaśnił Stefanek. Kanclerz dodał, że uczelnia została także zmuszona zmniejszyć grupy odbywające zajęcia praktyczne w szpitalach i wyznaczyć dla części studentów na inne terminy.

- Program nauczania wymaga od studentów odbycia zajęć praktycznych w szpitalach. Nie nauczą się robić zastrzyków lub obsługi skomplikowanego sprzętu medycznego on-line – powiedział Stefanek. Zastrzegł, że publikację zarządzenia poprzedziły wielotygodniowe dyskusje z radą studencką.

- To nie jest tak, że my studentom zabraniamy studiowania, ale niestety nie można zaliczyć studentowi np. zajęć na chirurgii, jeśli on nie odbędzie zajęć w szpitalu na oddziale chirurgicznym – podał kanclerz.

Jak przekazał Stefanek, uczelnia jest w trakcie organizacji punktu szczepień w utworzonym niedawno Centrum Symulacji Medycznej.

- Studenci się zapisują, wyznaczamy terminy i w najbliższych dniach te szczepienia się rozpoczną - zapowiedział kanclerz.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciel lubelskiego klubu Konfederacji zarządzenie rektora nazwał „dyskryminacją”.

- Wystosowaliśmy specjalny list do władz uczelni, do wglądu również ministra edukacji narodowej, w którym domagamy się wycofania zarządzenia i wycofania się z segregacji sanitarnej - powiedział wiceprezes partii KORWiN i lider klubu Konfederacji Bartłomiej Pejo.

Dla studentów decyzja była zaskoczeniem

- To powinno być powiedziane od razu na wstępie jak się zapisywaliśmy do szkoły. Jestem już zaszczepiona, więc dla mnie to jest bez znaczenia - powiedziała studentka Ola.

- Dla mnie to bez różnicy. I tak musiałem się zaszczepić, bo za granicę będę chciał wyjeżdżać niedługo. I tak trzeba to zrobić w końcu - przyznał student Kuba.

Na pytania o szczepienia studentów rzecznicy największych lubelskich uniwersytetów w większości odpowiadają, że uczelnie nie mogą nikogo do nich zmusić.

- Nie mamy możliwości, żeby kogokolwiek zmusić do zaszczepienia się. Część naszych studentów ma kontakt z pacjentami, dlatego ta kwestia jest w zainteresowaniu rektora i kolegium rektorskiego - powiedział Wojciech Brakowiecki, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dobrowolne, a jednak nie

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Aneta Adamska stwierdziła, że szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne, wobec czego uczelnia nie ma podstaw do weryfikacji, czy studenci uczestniczący w zajęciach, osoby zamieszkujące domy studenckie, a także inni członkowie wspólnoty UMCS zostali zaszczepieni.

- Obowiązujący stan prawny nie dopuszcza możliwości wprowadzenia ograniczeń dotyczących udziału w zajęciach dla członków społeczności akademickiej, którzy w wyniku własnej decyzji nie zaszczepili się przeciwko COVID-19 i nie może to być podstawą niekorzystnego traktowania tych osób, a także nie może powodować wobec nich jakichkolwiek negatywnych konsekwencji – poinformowała Adamska.

- Nie mamy narzędzia, które pozwoli nam rozeznać, którzy studenci są zaszczepieni, a którzy nie. Zachęcamy studentów do szczepień, natomiast to jest ich indywidualne prawo. Student jest zobowiązany do zgłoszenia, jeśli jest chory, źle się czuje, podejrzewa u siebie COVID-19 - powiedziała zastępca rzecznika prasowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Monika Stojowska. Dodała, że na uczelni stosowane są środki bezpieczeństwa: obowiązkowe maseczki, dezynfekcja, a zajęcia odbywają się w mniejszych grupach lub w formie hybrydowej.

Łącznie na studiach dziennych, zaocznych i podyplomowych w Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie studiuje 6,5 tys. osób, w tym obywatele Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Turkmenistanu i Tajlandii.

Akademia powstała 21 lat temu (wcześniej funkcjonowała jako Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie) i kształci na kierunkach m.in. pielęgniarstwo, kosmetologia, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne, filologia angielska, ekonomia oraz fizjoterapia. Jest pierwszą uczelnią w Lublinie, która wymaga od swoich studentów certyfikatów szczepień lub testów na koronawirusa.

Liczba wszystkich wykonanych w Polsce szczepień przeciw COVID-19 przekroczyła 41 mln, w pełni zaszczepionych jest ponad 20,3 mln obywateli. Zgłoszono 16 213 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

PAP

Wiadomości

Dlaczego Platforma Obywatelska wypuściła Ryszarda Cybę z więzienia?

TYLKO U NAS

20. rocznica śmierci Polaka, którego słowa wskazują drogę

20 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37 odszedł Jan Paweł II, wielki Papież i Polak

Musk o atakach: To "działania terrorystyczne na dużą skalę"

Rosyjska ofensywa. Straty większe niż możliwości produkcji

Tam przejdą burze wielokrotne. Grożą powodziami błyskawicznymi

USA wysyłają potężne jednostki na Bliski Wschód

Amerykański senator 14 godzin na mównicy. Pobił rekord?

MSZ Niemiec Annalena Baerbock o tym co z Nord Stream 2

"Ani jednego znaku, że Rosja czyni wysiłki w kierunku pokoju”

Prawdopodobna przyczyna potężnego trzęsienia ziemi w Myanmarze

Pożar komisu i piekarni w Górkach Wielkich na Śląsku

Chcą kary śmierci dla zabójcy dyrektora UnitedHealthcare

Ukraińcy zaatakowali rosyjski bunkier. Celowali w dowództwo

"Gdyby nie Republika - nikt by się o zwolnieniu Cyby nie dowiedział" - mówi Marek Jakubiak

Najnowsze

Dlaczego Platforma Obywatelska wypuściła Ryszarda Cybę z więzienia?

Rosyjska ofensywa. Straty większe niż możliwości produkcji

Tam przejdą burze wielokrotne. Grożą powodziami błyskawicznymi

USA wysyłają potężne jednostki na Bliski Wschód

Amerykański senator 14 godzin na mównicy. Pobił rekord?

20. rocznica śmierci Polaka, którego słowa wskazują drogę

TYLKO U NAS

20 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37 odszedł Jan Paweł II, wielki Papież i Polak

Musk o atakach: To "działania terrorystyczne na dużą skalę"