Przejdź do treści
Republika Poseł PiS Anna Milczanowska będzie gościem poranka RADIA REPUBLIKA o godz. 7:08
22:23 Świat: kandydat na ambasadora USA przy ONZ stwierdził, że organizacja wymaga poważnych reform
21:40 USA: prezydent Trump obiecał rozwiązać spór między Egiptem i Etiopią o wody Nilu
20:16 UE: żadnych środków odwetowych wobec USA ws. ceł przed 1 sierpnia
19:04 Szef NATO: sankcje wtórne mogą mocno uderzyć w Indie, Chiny i Brazylię
18:59 Włochy: Julia Nawalna domaga się odwołania koncertu dyrygenta związanego z Kremlem
18:39 Katowice: akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. za tragiczny wypadek na A1
18:30 Konkret Tuska. Jak informuje Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 119,7 mld zł
18:00 Czerwiec był najtragiczniejszym dla cywilów ukraińskich miesiącem wojny Rosji przeciw Ukrainie od trzech lat – wynika z obliczeń ONZ, która zaapelowała o pilne zakończenie wojny. W ubiegłym miesiącu zginęły 232 osoby, a 1343 zostały ranne
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

USA wychodzą z WHO. Kolejne państwa podążą tą samą drogą?

Źródło: REUTERS

20 stycznia 2025 roku, tuż po ponownym zaprzysiężeniu na urząd prezydenta USA, Donald Trump podpisał decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia. To już drugi raz, gdy USA rezygnują z członkostwa – pierwsza próba, również decyzją prezydenta Trumpa miała miejsce w 2020 r., jednak Joe Biden cofnął ją zaraz po objęciu urzędu. Teraz Trump konsekwentnie realizuje swoje wcześniejsze zapowiedzi, krytykując działania WHO, wskazując na jej nieskuteczność w zarządzaniu pandemią COVID-19, brak transparentności oraz uległość wobec politycznych nacisków, zwłaszcza ze strony Chin.

Stany Zjednoczone od lat były kluczowym darczyńcą WHO. W latach 2024-2025 amerykański wkład do budżetu organizacji miał wynieść aż 958,5 mln dolarów, co stanowi 22% całkowitego budżetu WHO – wynika z danych agencji Reuters. Administracja Trumpa uznała jednak, że amerykanie nie powinni dłużej finansować instytucji, która – według nich – nie spełnia swoich podstawowych zadań.

Biały Dom zarzuca WHO m.in. brak skuteczności w walce z pandemią COVID-19 oraz innymi globalnymi kryzysami zdrowotnymi, opieszałość w przeprowadzaniu pilnie potrzebnych reform oraz nadmierne podporządkowanie interesom niektórych państw, w tym przede wszystkim Chin. Sam Trump już wcześniej nazwał WHO „Chińską Organizacją Zdrowia”. Ponadto Biały Dom podkreśla, że Stany Zjednoczone ponoszą niewspółmiernie wysokie koszty utrzymania organizacji.

W reakcji na decyzję USA organizacja Taxpayers Alliance (TPA) wezwała inne kraje do rozważenia podobnego kroku, wskazując m.in. na zaprzeczenie przez WHO FCTC redukcji szkód związanych z paleniem oraz restrykcyjne stanowisko Organizacji, które utrudnia lub uniemożliwia setkom milionów dorosłych palaczy dostęp do mniej szkodliwych alternatyw z nikotyną.

Efekt domina – kolejne kraje myślą o opuszczeniu WHO

Krytyka WHO nie ogranicza się jedynie do Stanów Zjednoczonych. Podobne działania zapowiedziały już Wielka Brytania i Włochy, a także Argentyna i Węgry – te dwa kraje publicznie zapowiedziały już możliwość wystąpienia z organizacji.

W Wielkiej Brytanii Grupa Action on World Health (AWH), współzałożona przez lidera Partii Reform UK, Nigela Farage’a, powołała specjalny zespół ekspertów, który ma zaproponować reformę WHO lub utworzenie nowej organizacji zdrowotnej. Według AWH Światowa Organizacjia Zdrowia zbyt mocno ingeruje w polityki krajowe i powinna ograniczyć się do roli doradczej.

We Włoszech Matteo Salvini, wicepremier Włoch, minister transportu i sekretarz federalny włoskiej partii Lega, przedstawił projekt ustawy zakładającej wycofanie kraju z WHO. Krytykuje on organizację za jej związki z międzynarodowymi koncernami farmaceutycznymi i proponuje przeznaczenie włoskich składek (ok. 100 mln dolarów rocznie) na finansowanie krajowej służby zdrowia. Włoski minister zdrowia Orazio Schillaci przyznał, że choć rząd nie planuje opuszczenia WHO, to debata na temat jej roli i finansowania jest konieczna.

Nieskuteczność polityki antynikotynowej WHO

Krytyka WHO dotyczy nie tylko zarządzania w czasie pandemii, ale także prowadzonej przez organizację polityki antynikotynowej. Ramowa Konwencja WHO o Ograniczeniu Użycia Tytoniu (FCTC), która obowiązuje już od ponad 20 lat, miała przyczynić się do zwalczania „papierosowej epidemii”, jednak według badań jej wpływ na zmniejszenie liczby palaczy jest marginalny. Na świecie papierosy nadal pali ponad 1 mld osób – tyle samo, co przed przyjęciem Konwencji. WHO nie uwzględnia również najnowszych badań, dotyczących roli innowacyjnych urządzeń dostarczających nikotynę we wspieraniu palaczy w przechodzeniu z papierosów na znacznie mniej szkodliwe produkty.

Byli dyrektorzy WHO, prof. Robert Beaglehole i prof. Ruth Bonita, w artykule dla „The Lancet” wskazali, że Konwencja Ramowa WHO ds. Ograniczenia Użycia Tytoniu (FCTC) przestała dziś spełniać swój cel i ignoruje nowoczesne metody walki z nałogiem. Podkreślili, że zamiast wdrażać strategię redukcji szkód, WHO utrzymuje przestarzałe podejście, które nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Badania opublikowane w „BMJ” w 2019 r. pokazały, że FCTC nie przyspieszyło spadku liczby palaczy na świecie.

Wielka Brytania również kwestionuje politykę WHO w tym zakresie. Posłanka Partii Pracy Mary Glindon i były europoseł Andrew Lewer stwierdzili, że jeśli WHO nie zmieni swojego podejścia, Wielka Brytania powinna przemyśleć dalsze finansowanie organizacji.

Wpływy w WHO

Jednym z zarzutów wobec WHO jest także jej podatność na wpływy polityczne i finansowe. Administracja Trumpa zwraca uwagę, że Chiny miały kluczowy wpływ na politykę WHO, zwłaszcza w kontekście pandemii COVID-19.

Kolejnym problemem jest z kolei rosnący wpływ na politykę WHO miliardera i filantropa, Michaela Bloomberga. Jego organizacja Bloomberg Philanthropies forsowała w WHO restrykcyjne polityki dotyczące mniej szkodliwych od papierosów alternatyw z nikotyną i przeznaczała ogromne fundusze na kształtowanie polityk w Organizacji. W wielu krajach jego fundacje były oskarżane o próby ingerencji w lokalne prawo dotyczące zdrowia publicznego.

Co dalej z WHO?

Wyjście USA z WHO może zapoczątkować szerzej zakrojoną dyskusję o przyszłości organizacji. Coraz więcej państw domaga się jej reformy, większej przejrzystości i odejścia od politycznych wpływów. Listopadowy szczyt WHO w Genewie może być kluczowy dla przyszłości organizacji – wiele krajów będzie oczekiwać konkretnych zmian.

Wiadomości

Grecja: Portugalski statek szukający imigrantów rozbił się na skałach

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego defilada kontynuowana będzie w tym roku, MON zdradza plany

Ziobro o decyzji prezydenta ws. Bąkiewicza: „Sprawiedliwość musi zatriumfować w pełni!”

Śliwka w Republice: „Działania obecnej ekipy są skrajnie proniemieckie”

Ujawniono treść tajnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy. W tle atak na Moskwę

Ewa Chodakowska pękła. Nowe oświadczenie po medialnej burzy: "To moment, w którym pęka coś we mnie"

Bąkiewicz pokazał za co został skazany

Nowy alert RCB. IMGW przypomina: przeczekaj burzę w bezpiecznym miejscu

Legia pobiła transferowy rekord! Rajović najdroższym piłkarzem Ekstraklasy

Braun podważa raport Pileckiego. Wydawca odpowiada: „To kłamstwo”

PILNE: Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, określający pełen skład TK jako minimum 11 sędziów

Siatkarska Liga Mistrzów: Polskie drużyny poznały rywali

Przyszła Pierwsza Dama nie próżnuje! Jej córka Kasia dostała coś wyjątkowego

Najnowsze

Grecja: Portugalski statek szukający imigrantów rozbił się na skałach

Ziobro o decyzji prezydenta ws. Bąkiewicza: „Sprawiedliwość musi zatriumfować w pełni!”

Śliwka w Republice: „Działania obecnej ekipy są skrajnie proniemieckie”

Ujawniono treść tajnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy. W tle atak na Moskwę

Ewa Chodakowska pękła. Nowe oświadczenie po medialnej burzy: "To moment, w którym pęka coś we mnie"

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego defilada kontynuowana będzie w tym roku, MON zdradza plany