Politycy o wecie Dudy. Tusk grał zdrowiem do celów politycznych
Prezydent Andrzej Duda powiedział stanowcze „nie” politycznej manipulacji. W czasach, gdy szpitale walczą o przetrwanie, a Polska wydaje najmniej w Unii Europejskiej na ochronę zdrowia, prezydent zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla niektórych przedsiębiorców.
Projekt firmowany przez rząd Donalda Tuska nie miał na celu realnej ulgi, lecz był ordynarnym ruchem propagandowym, mającym wspomóc kampanię prezydencką Rafała Trzaskowskiego. Głowa państwa nie ugięła się pod presją medialną ani polityczną, podejmując decyzję opartą na interesie publicznym.
Karczewski: To 4 mld zł ubytku
Poparcie dla decyzji prezydenta wyraził senator PiS i lekarz, Stanisław Karczewski. W jego ocenie ustawa groziła katastrofą finansową dla publicznej ochrony zdrowia. Rządzący zamierzali uszczuplić budżet służby zdrowia, ale nie wskazali, skąd wezmą środki na leczenie Polaków.
- Pan prezydent podjął słuszną decyzję (…). To bardzo duże środki, ponieważ to by było 4 mld ubytku w służbie zdrowia (…). System zdrowia załamuje się. On jest coraz gorszy i nie ma nawet prób naprawienia go
- powiedział w programie "Miłosz Kłeczek Zaprasza".
Karczewski wskazał, że środki można by znaleźć, przekierowując je z upolitycznionej i obecnie likwidowanej TVP.
- My w trakcie prac nad tą ustawę złożyliśmy poprawkę, aby wskazać źródło finansowania tych 4 mld złotych. Uważam, że dobrym pomysłem byłoby przekazanie środków przekazywanych na TVP w likwidacji. Skoro jest w likwidacji, to po co jej pieniądze
- powiedział.
Lewica: Trzeba systemowych zmian
Z krytyką ustawy rządu Tuska wystąpił również Piotr Kuśnieruk z Nowej Lewicy. Wskazał, że Polska znajduje się na końcu europejskich rankingów wydatków na zdrowie.
- Brak pieniędzy pogarsza sytuację, a celem nadrzędnym państwa jest zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowotnego. W systemie nie ma pieniędzy (…). My wydajemy w Europie najmniej na ochronę zdrowia
- powiedział.
Kuśnieruk nie miał wątpliwości, że zamiast doraźnych gestów wyborczych potrzebne są głębokie, sprawiedliwe reformy. Jego zdaniem, konieczne jest zastąpienie składki zdrowotnej, specjalnym "podatkiem zdrowotnym".
- Zamiast realizować rozwiązania doraźne, trzeba wdrażać rozwiązania systemowe (…). My potrzebujemy podatku zdrowotnego, który będzie płacił każdy obywatel. Wtedy będzie to równe społeczne, ponieważ każdy korzysta z ochrony zdrowia w sposób równy. Nie może być tak, że składka zdrowotna jest zróżnicowana
- uzasadniał.
Odpowiedzialność zamiast propagandy
Weto prezydenta Dudy to akt odpowiedzialności. W obliczu dramatycznego niedofinansowania służby zdrowia fałszywe gesty wyborcze rządu Tuska są nie tylko nieuczciwe, ale i niebezpieczne. W czasie, gdy każdy miliard w systemie ochrony zdrowia może decydować o życiu tysięcy Polaków, przygotowana przez rząd Donalda Tuska ustawa była wyrazem skrajnej nieodpowiedzialności.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze

Dominik Tarczyński: Europa mówi o Trumpie i Nawrockim. „Afera”? Nikt o niej nie słyszał

Atakują Nawrockiego, bo widzą w nim męża stanu

Dulkiewicz uhonorowała opiekunkę Jerzego Ż., która zaatakowała Nawrockiego
