Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
20:28 Cztery osoby zmarły we Włoszech z powodu ekstremalnych upałów - podały w środę media. Temperatury w centrum i na północy kraju sięgają 37-39 stopni Celsjusza
19:50 Wojska rosyjskie zaatakowały kilka stacji paliw oraz obiekty infrastruktury gazowej Ukrainy; w wyniku jednego z uderzeń jedna osoba została poważnie ranna – powiadomił w środę szef państwowej grupy energetycznej Naftohaz
18:45 Iga Świątek przegrała z Emmą Navarro 5:7, 6:2, 3:6 w drugiej rundzie turnieju rangi WTA 500 w niemieckim Bad Homburg. Tym samym Raszynianka, która rok temu dotarła do finału nie zdołała awansować do ćwierćfinału i straci cenne punkty w rankingu WTA
18:32 Trzej kapłani diecezji płockiej zostali uhonorowani przez Ojca Świętego Leona XIV godnością kapelana Jego Świątobliwości. Papieskie odznaczenia wręczono podczas spotkania w Kurii Diecezjalnej Płockiej
17:35 Wesprzyj red. Wojciecha Szymczaka! W czwartek - 25 czerwca, o godz. 11:30, w Sądzie Rejonowym przy ul. Marszałkowskiej 82 w Warszawie rozpocznie się rozprawa w procesie wytoczonym W. Szymczakowi, przez tak zwaną aktywistkę Babcię Kasię
17:00 Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski poinformował w środę, że trwają przygotowania wniosku do Naczelnego Sądu Lekarskiego o zawieszenia prawa wykonywania zawodu dla Dawida Kacprzyka
16:00 Prezydent Karol Nawrocki odwiedził w środę w bazie Incirlik żołnierzy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego Turcja. Jak podkreślił, jest im wdzięczny za ofiarną służbę poza granicami kraju. Podczas spotkania z żołnierzami obejrzał też pokaz dronów Bayraktar
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Abp Sawa: Nie osiągniemy jedności odrzucając fundamentalne wartości

Źródło: Fot. PAP/Artur Reszko

Osiągnięcie jedności nie jest możliwe przez odrzucenie fundamentalnych norm moralności chrześcijańskiej i dostosowanie się do ciągle zmieniających się prądów - wskazał zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa w czasie centralnego nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Warszawie.

Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się w niedzielę w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. Przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich modlili się wspólnie o jedność i pokój.

Liturgii przewodniczył abp Abel, ordynariusz diecezji lubelsko–chełmskiej z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

W liście do zgromadzonych zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa zwrócił uwagę, że „wśród zjawisk sekularyzacji, zatracania wartości moralnych chrześcijanie tracą prawidłowy pogląd na samą istotę świadectwa ewangelicznego, a powinniśmy to czynić wobec współczesnego świata”.

„Nie mówimy jednym głosem. Nie głosimy jednej nauki moralnej. Nie jesteśmy zdolni do wspólnej obrony zasad, na których przez wieki budowano zdrowie życie uczniów Chrystusa - chrześcijaństwo” - stwierdził abp Sawa.

Podkreślił, że „przywrócenie jedności zawsze jest celem, do którego chrześcijanie powinni dążyć”.

W ocenie abp. Sawy „osiągnięcie jedności nie jest możliwe przez odrzucenie fundamentalnych norm moralności chrześcijańskiej i dostosowanie się do ciągle zmieniających się prądów w człowieczeństwie”.

„Nie mamy innych norm, ani innego fundamentu, bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który już został położony, a którym jest Jezus Chrystus” - podkreślił zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Wskazał, że w „pracy ekumenicznej potrzebna jest pomoc Ducha Świętego, którą można zdobyć modlitwą, czystością serca i pokutą”.

Czytaj: Papież na koniec 2021 r.: Należy dziękować Bogu za solidarną odpowiedzialność w pandemii

Abp Sawa nazwał Kościół „nieustanną Pięćdziesiątnicą”, zaś każde ludzkie serce „Wieczernikiem”. „Potrzeba, by ludzka wiedza ustąpiła mądrości Boga. Duch Święty buduje tam, gdzie człowiek burzy. Tam gdzie człowiek dzieli, Duch jednoczy. Tam, gdzie człowiek sieje nienawiść, Duch Święty zespala miłością” - tłumaczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Zaznaczył, że „miłość prowadzi do zgody, szacunku i jedności”. Wyjaśnił, że „jedność Kościoła polega na obecności w nim Chrystusa - fundamentu, który jest jednocześnie prawdą - jedyną prawdą”.

„Każdy z nas powinien być we współczesnym świecie przykładem miłości nie z tego świata” - wskazał abp Sawa.

W kazaniu biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej bp Michał Janocha nawiązał do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” – zaczerpniętego z Ewangelii św. Mateusza.

Zwrócił uwagę, że mędrcy ze Wschodu potrafili czytać księgę natury - księgę nieba i księgi kultury - święte Pisma Narodu Wybranego - IV Księgę Tory „Bemidbar” i (Księgi Pustyni), która nazywamy Księgą Liczb.

- Czy nasze pokolenie, coraz bardziej odrywające się i odrywane od księgi natury i od księgi kultu; czy nasze pokolenie tworzące sztuczne nieba na obraz swoich małych pragnień i karmione treścią popkultury płaskiej jak ekran smartfona; czy nasze pokolenie jest w stanie odczytywać wielkie znaki czasu? Czy w takim sztucznym i płaskim świecie można jeszcze spełnić nakaz Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii: «Idźcie i głoście…»? - pytał bp Janocha.

Cytując słowa kard. Meissnera powiedział: „My, chrześcijanie, idziemy za gwiazdą betlejemską, i za żadną inną nie pójdziemy”. - Tamte czerwone gwiazdy już dawno zgasły, dziś pojawiają się w nowych, atrakcyjniejszych wcieleniach – i pociągają za sobą tłumy - ostrzegł duchowny.

Czytaj: Papież: Pozwólmy się ewangelizować pokorą Bożego Narodzenia

Wskazał, że „wiara jest jak droga pod prąd”. - Im bardziej pod prąd, tym większa siła oporu, tym większy sprzeciw. I pokusa, aby się poddać, aby ustąpić, dać się ponieść szerokiej fali. Pokusa, aby adorować sezonowe gwiazdy, aby podejmować modne sezonowe tematy, narzucane przez media - mówił bp Janocha.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej zwrócił jednocześnie uwagę, że „chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną grupą religijną na naszej planecie”. - Każdego roku ginie na świecie ok. 170 tys. chrześcijan różnych wyznań zwłaszcza - zabijanych z powodu wiary w Chrystusa - przede wszystkim w krajach muzułmańskich, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, a oświecona Europa milczy - powiedział bp Janocha. - Czy my - chrześcijańscy pasterze Europy - nie dołączamy się do tego milczenia? - pytał hierarcha.

Podkreślił, że „wiara prowadzi do zbawienia tylko wtedy, kiedy opiera się na prawdzie”. „Bez niej bowiem pozostałaby czysto ludzkim uczuciem, zmiennym i złudnym” - wskazał bp Janocha cytując papieża Franciszka.

Kościół Rzymskokatolicki reprezentował ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński oraz bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej bp Michał Janocha, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP - superintendent naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki oraz pastor Wojciech Ostrowski, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP - ks. Dominik Miller, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP reprezentowali proboszcz parafii św. Trójcy w Warszawie ks. Piotr Gaś a Kościół Ewangelicko-Reformowany reprezentował bp Marek Izdebski.

W tym roku hasłem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 r. Został on zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego Paula Watsona z USA. Jest organizowany, co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła. Tradycyjne podczas planowanych nabożeństw w Kościołach różnych wyznań następuje wymiana kaznodziei.

Zgodnie z tradycją nabożeństwo kończące obchody w Warszawie odbędzie się 27 stycznia o godz. 17.30 w kościele rzymskokatolickim pw. św. Marcina przy ul. Piwnej 9/11. W tym roku minie 60 lat od pierwszego nabożeństwa ekumenicznego w stolicy. Uroczystościom będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

PAP